Vývoj sociálních médií - online sociální sítě

Online sociální sítě

Classmates.com

1995

Randy Conrad založil online službu Classmates.com, jež umožňovala budování a udržování vztahů mezi spolužáky a bývalými spolupracovníky pomocí vytvořeného seznamu přátel.

Sixdegrees.com

1997

V roce 1997 byla spuštěna první moderní online sociální síť Six Degrees. Její název se váže k myšlence, že všichni lidé na planetě jsou si vzdáleni maximálně šest kroků. Jejím zakladatelem je Andrew Weinreich. Koncept této sítě byl založen na myšlence “setkat se s lidmi, které neznáme prostřednictvím lidí, které známe.“

AsianAve

1997

Na specifickou skupinu uživatelů, převážně asijskou komunitu se orientuje regionální online sociální síť Asian Avenue, později přejmenovaná na AsianAve, kterou založili Benjamin Sun, Peter Chen, Grace Chang, Michael Montero a Calvin Wong v roce 1997.

Cyworld.com

1999

Jihokorejská online sociální síť byla spuštěna v roce 1999. Její uživatelé mohou zobrazit své profily „jako pokoje v isometrické projekci.“

Friends United

1999

Ve Velké Británii vznikla první online sociální síť Friends United, která umožnila svým uživatelům spojit se s bývalými spolužáky.

Black Planet

2001

Regionální online sociální síť Black Planet orientovaná na Afroameričany byla spuštěna internetovým analystou Omarem Wasowem.

StumbleUpon

2001

Služba StumbleUpon je formou internetového vyhledavače s prvky sociální sítě, díky kterému uživatel získává doporučený obsah dle jeho preferencí. Základním cílem služby je upozorňovat na zajímavé články, videa, webové stránky. Tato služba se odlišuje od běžných vyhledávačů tím, že uživatelé dostávají doporučení přímo od spřízněných uživatelů. Založili ji v roce 2001 Garrett Camp, Geoff Smith, Justin LaFrance a Eric Boyd.

Ryze

2001

Adrian Scott založil online sociální síť Ryze.com, která měla propojovat hlavně obchodní partnery, respektive začínající podnikatele. Měla značný vliv na sociální síť Friendster, kterou založil jeden z prvních uživatelů Ryze.com, Jonathan Abrahams.

Plaxo

2002

Plaxo je nástroj určený ke správě a aktualizaci obchodních kontaktů. Jeho zakladateli jsou Sean Parker, Minh Nguyen, Todd Masonis a Cameron Ring. Síť uživatelů udržuje své kontaktní informace aktuální a v případě změny poskytuje svá nová data všem ostatním. K dispozici jsou doplňky pro populární PIM aplikace a placená verze s množstvím dalších funkcí. Služba funguje od roku 2002.

Friendster

2002

Friendster je považován za první moderní online sociální síť, kterou založil v roce 2002 programátor Jonathan Abrams. Jednalo se o seznamovací službu nového druhu, která se soustředila na navazování kontaktů s lidmi, které uživatelé znali osobně. Snažila se stavět na kontaktech a udržování kontaktů, později byla doplněna o klasické funkce jako události, videa, fotografie, zprávy, komentáře. Kdysi se Friendster těšil veliké oblibě, nicméně dnes je z ní spíše sociální herní platforma.

metacafe

2003

Metacafe, službu na sdílení videa založili dva izraelští podnikatelé Eyal Hertzog a Arik Czerniak . Na začátku své existence se její služby podobaly službám ke sledování online videa od YouTube či Dailymotion, postupem času se vyprofilovala na službu nabízející prémiový zábavný obsah.

Hi5

2003

Online sociální síť Hi5 založil Ramu Yalamanchi v roce 2003, která slouží především ke komunikaci a sdílení interaktivních materiálů s přáteli. Lze zde nastavit tři úrovně přátel: Vaši přátelé, přátelé Vašich přátel a přátelé přátel vašich přátel. Tato sociální síť se těší veliké oblibě zejména v Asii, latinské Americe a centrální Africe. Po svém redeseignu z roku 2009 přidala řadu funkcí tzaměřené na hry a zábavu. V loňském roce koupila Hi5 společnost Tagged Inc. od společnosti Big Six.

LinkedIn

2003

Zakladatelem LinkedInu, první online profesně orientované sociální sítě, je Reid Hoffman společně se zakládajícími členy týmu z PayPal a Socialnet.com. Služba slouží k budování sítě profesních kontaktů, vyhledávání obchodních a profesních kontaktů, sdružování profesionálů z nejrůznějších oborů, diskuzi o svých pracovních zájmech, online prezentaci firem, vytváření online životopisu s referencemi, vyhledávání zaměstnání. LinkedIn hojně využívají firmy, personalisté, headhunteři i samotní uchazeči o práci. Základem je profil uživatelů obsahující životopisné údaje včetně pracovních zkušeností. Jednotliví uživatelé se vzájemně přidávají do svých kontaktů a posílají si mezi sebou zprávy. Existuje bezplatná a placená verze profilu. Bezplatná verze umožňuje vytvoření profesionální sítě, vstupování do oborových skupin, vyhledávání potenciálního zaměstnavatele a hlavně ucházení se o práci, v omezené míře pak i nahlížení do profilů ostatních uživatelů. Placená verze navíc přidává možnost posílání zpráv mimo vlastní síť kontaktů, různé filtry vyhledávání, možnosti psaní poznámek nebo profilů organizace do složek. Postupem času přibyly další funkce: Otázky a odpovědi (Answers), Ankety (Polls), různé aplikace umožňující např. sdílení prezentací, kalendáře akcí a jiných užitečných věcí. V současné době existuje 18 jazykových verzí, včetně té české od začátku letošního roku. Na svých webových stránkách uvádějí, že k srpnu 2012 evidovali více než 175 milionů uživatelů z více než 200 zemí

tribe.net

2003

V roce 2003 založili Paul Martino, Mark Pincus, a Valerie Syme tribe.net, online komunitu přátel, jež je velice podobná jiným online sociálním sítím.

MySpace

2003

Komunitní web Myspace zaměřený na sdílení hudby a videa byl spuštěn v roce 2003 bývalými zaměstnanci společnosti eUniverse. Od loňského roku ho vlastní společnost Specific Media LLC a popový zpěvák Justin Timberlake. V letech 2005 – 2008 patřila tato sociální síť k nejnavštěvovanějším na světě, nicméně po roce 2009 její oblíbenost rapidně klesla. Vzhledem k jejímu zaměření byla hojně využívána i profesionálními umělci.

Netlog

2003

Online sociální síť založená v roce 2003 Lorenzem Bogaertem a Toonen Coppensem z belgické společnosti Massive Media NV je jedna z nejpoužívanější evropskou sociální sítí. Cílí na mladé Evropany a v současné době je dostupná v 34 jazycích včetně češtiny. Její lokalizační technologie umožňuje, že veškerý obsah je zeměpisně zacílen a přizpůsoben profilu každého člena.

XING

2003

XING je online platformou pro profesionály a správu jejich kontaktů, která byla spuštěna v roce 2003  Larsem Hinrichsem tehdy ještě pod názvem „OpenBC.“ Je takovou vizualizací fenoménu malého světa, protože zobrazuje, jak je každý uživatel spojen s jiným uživatelem. Sociální síť nabízí osobní profil, skupiny, diskusní fórum, koordinaci událostí a další obvyklé funkce typické pro sociální sítě. Základní členství je zdarma, ale mnoho dalších klíčových funkcí jako např. vyhledávání uživatelů se specifickou kvalifikací či zasílání zpráv mimo kontaktů uživatelů je už zpoplatněno u prémiových účtů. XING rovněž nabízí systém pro uzavřené komunity, tzv. firemní skupiny (enterprise groups) s vlastním přístupem a rozhraním. Existuje v několika jazykových mutacích. Má verzi přístupnou pro mobilní telefony. Je velice oblíbená v německy mluvících zemích.

Facebook

2004

Facebook se stal největší a nejrychleji rostoucí online sociální sítí na světě. Jejími zakladateli jsou bývalí studenti Harvardu Mark Zuckerberg, Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz a Chris Hughes. Její název vznikl z papírových letáků „Facebooks“, které dostávají studenti prvních ročníků na amerických univerzitách, aby se mezi sebou seznámili. Původně se jednalo o elitní sociální síť přístupnou pouze studentům Harvardské univerzity. Postupně se připojily další americké a později i zahraniční univerzity. Nakonec byl přístup otevřen všem uživatelům starším 13 let. Dnes tato globální síť nabízí komunikaci mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, udržování vztahů a hodně zábavy, nespočetné množství aplikací. Společnost trží převážně z reklamy, která cílí podle zájmů uživatele a jeho chování na sociální síti. V letošním roce vstoupila společnost na burzu. V červnu letošního roku evidovala více než 955 milionů aktivních uživatelů.

CouchSurfing

2004

V roce 2004 byla spuštěna online sociální síť CouchSurfing se zaměřením na propojení cestovatelů a místních lidí na celém světě včetně poskytování bezplatného ubytování. S nápadem přišel Casey Fenton v okamžiku, kdy objevil levný let z Bostonu na Island a obdržel několik desítek nabídek s ubytováním od studentů z islandské univerzity.

Multiply

2004

Online sociální síť Multiply se orientuje spíše na sdílení médií s přáteli a rodinou. Jejím zakladatelem je Peter Pezaris. Multiply se odlišuje od ostatních podobně zaměřených sociálních sítí tím, že nabízí různé úrovně soukromí. Současní majitelé se rozhodli ukončit činnost sociální sítě a věnují se e-commerce.

Viadeo

2004

Další online profesní sociální síť vznikla v roce 2004, jejímiž zakladateli jsou Dan Serfaty a Thierry Lunati. Tato obchodně orientovaná síť sdružuje podnikatele, majitele a manažery firem a umožňuje navazování kontaktu s obchodními partnery, vzájemnou spolupráci a vytváření nových obchodních příležitostí.

mixi

2004

V roce 2004 začala fungovat mixi, japonská online sociální síť orientovaná na zábavu, jejímž zakladatelem je Kenji Kasahara.

Orkut

2004

Orkut vlastní společnost Google. Byla spuštěna v roce 2004 zaměstnancem Googlu Orkutem Büyükköktenem. Tento komunitní server, pojmenovaný podle jeho zakladatele, začal fungovat nejdříve jako sociální síť pro zvané. Je velice oblíbená v Indii a Brazílii. Sdružuje uživatele, kteří mají společné zájmy, bydliště, národnost, zaměstnání anebo se navzájem znají.

Hyves

2004

Nejpopulárnější online sociální síť v Holandsku založili Raymond Spanjar, Koen Kam and Floris Rost van Tonningen. Její název odkazuje na včelí úl a skutečnost, že sociální sítě jsou vytvořeny stejným způsobem. Výraz „hyven“ v holandštině znamená „být na sociální síti Hyves“ nebo „psát zprávy uživatelům Hyves.“

Tagged

2004

Online sociální síť Tagged orientující se na nacházení nových lidí založili v roce 2004 dva studenti z Harvardské univerzity Greg Tseng a Johann Schleier-Smith.

aSmallWorld

2004

aSmallWorld, založená Erikem a Louisem Wachtmeisterovými v roce 2004, je exkluzivní (pouze na pozvání), soukromá online sociální komunita pro podobně smýšlející jednotlivce (bohaté a vlivné). Jedná se o existující mezinárodní síť lidí, kteří jsou propojeni třemi stupni separace. Členové se vyznačují podobným zázemí, zájmy a cíli. Tato unikátní platforma nabízí svým členům výkonné nástroje a uživatelsky generovaný obsah k řízení svého soukromého, společenského a obchodního života.

Bebo

2005

Online sociální síť Bebo nejprve vlastněná společností AOL, od roku 2010 společností Criterion Capital Partners se stala oblíbenou sociální sítí v Irsku, Novém Zélandě, pacifických ostrovech a Velké Británii. Tato platforma se zaměřuje na propagaci médií a zábavy. Název Bebo je dle jeho zakladatele vymyšlený a není pravdou, že je odvozen z počátečních písmen „Blog Early, Blog Often,” což v překladu znamená „bloguj brzy, bloguj často.“ Založili ji manželé Michael Birch a Xochi Birch v roce 2005. V roce 2006 získalo Bebo ocenění „Webby Award People’s Vote“ jako nejlepší sociální síť.

Yahoo! 360

2005

Yahoo! 360° byla online sociální síť a komunikační portál fungující jen necelé 4 roky. Umožňovala uživatelům vytvořit si vlastní webové stránky, sdílet fotografie, udržovat blogy a seznamy, vytvořit a sdílet veřejný profil a mít přehled o přátelích, kteří byli právě online.

Renren

2005

Čínskou verzi Facebooku“ založili Wang Xing, Wang Huiwen, Lai Binqiang, která je velmi populární nejen mezi čínskými vysokoškolskými studenty.

Squidoo

2005

Specifickou online sociální síť spustili v roce 2005 Seth Godin, Megan Casey, Corey Brown, a Gil Hildebrand Jr., která nabízí svým uživatelům (lensmasters) vytvořit personalizovanou webovou stránku na určité téma (lens). Uživatelé publikují odkazy, recenze, obrázky, komentáře, žebříčky a mnoho dalšího zajímavého obsahu, „o kterém vášnivě hovoří a tím získávají pověst odborníka na určité téma.“1 Ze zobrazované reklamy na jejich stránkách jim plynou příjmy, jejichž část někteří uživatelé věnují na charitu.

Qzone

2005

Čínskou online sociální síť Qzone založil internetový portál Tencent v roce 2005. Uživatelé mohou prostřednictvím této sítě psát blogy, posílat fotografie či poslouchat hudbu. Qzone cílí na teenagery, na uživatele z venkova a příležitostné uživatele. Většina služeb Qzone je však zpoplatněna. Lupa.cz uvádí, že v samotné Číně používá tamní Qzone přes 480 milionů uživatelů, ale že většina z nich je započítána kvůli používání Instant Messagingu QQ.

Ning

2005

Ning znamená v čínštině „mír“ a jedná se o online platformu pro vytváření specializovaných sociálních sítí. Byla založena Marcem Andreessenem and Ginou Bianchiniovou v roce 2004 a oficiálně byla spuštěna v roce 2005. Každý uživatel včetně firem si mohou vytvořit vlastní komunitu/y, vytvořit si tak vlastní svět a přidávat se do jiných. Tyto robustní sociální sítě mohou být jak soukromé tak veřejné, jsou určené ke komunikaci a sdílení informací mezi formálními i neformálními skupinami.1 K dispozici jsou diskusní fórum, blog, fotoalbum, integrace s ostatními sociálními sítěmi a video kolekce. Firmy si zde mohou vytvořit uzavřenou komunitu pro potřeby komunikace mezi zaměstnanci.

VK

2006

Jedna z nejnavštěvovanějších online sociálních sítí mezi rusky mluvícími uživateli byla spuštěna v roce 2006 Pavlem Durovem. Uživatelé mohou posílat zprávy svým přátelům veřejně nebo soukromě, vytvářet skupiny, veřejné stránky a události, sdílet a označovat multimediální obsah, hrát hry.

Badoo

2006

Komunitní web orientující se na seznamování založil a spustil ruský podnikatel Andrey Andreev před šesti lety. V roce 2012 bylo zaregistrováno už více než 150 miliónů uživatelů. Web je dotupný ve 180 zemích. Je velice populární v Latinské Americe a ve Středomoří.

Talkbiznow

2008

Online obchodní sociální síť Talkbiznow vznikla před čtyřmi lety. Její uživatelé mohou vidět, jak je každý propojen s ostatními. Založili ji Martin Warner a Mark Parker. Odborníci a malé firmy mohou prostřednictvím sítě spolupracovat a prezentovat se uvnitř komunity pomocí různých služeb, funkcí a nástrojů.

Academia.edu

2008

Academia.edu je odborně zaměřená sociální síť, jež byla spuštěna v roce 2008. Tato platforma se zaměřuje zejména na sdílení vědeckých prací mezi vědci a akademiky.  Jejími tvůrci jsou Richard Prince a Brent Hoberman.

Ping

2010

Online hudební sociální síť navázanou na internetový obchod iTunes vyvinula a provozovala společnost Apple. Avšak pro uživatelský nezájem byl její provoz už po dvou letech ukončen. Ping umožňoval svým uživatelům sledovat jejich oblíbené umělce, prohlížet jejich fotky a videa,  číst jejich názory na ostatní hudebníky, zjišťovat data koncertů, sdílet informace se svými přáteli o tom co právě poslouchali, jaké protagonisty sledovali či jakých koncertů se zúčastnili.

Google+

2011

Google spustil v polovině roku 2011 online službu Google+. Podle PR manažerky Google ČR Janky Zichové se jedná o „sociální nadstavbu nad již existující platformou služeb, která do jejich používání vnáší nový, velmi důležitý rozměr – vztahy."1 Zpočátku byla přístupná pouze uživatelům s pozvánkami, později se otevřela všem uživatelům starším 13 let. Páteř Google+ tvoří: Kruhy, ve kterých lze přidávat a třídit své přátelé podle nastaveného soukromí a cílených sdílených informací, vyhledávač pro sdílení obsahu mezi uživateli, skupinový video chat, tlačítko +1 k doporučování obsahu, Stream oznamující novinky vlastních přátel, princip sledování podobný Twitteru, který umožňuje sdílet obsah někoho jiného, aniž by uživatel musel nezbytně poskytovat svoje údaje, pomocí “What’s Hot” je možné získávat přehled o nejdiskutovanějších tématech, které se probírají na Google+, vizualizace sdílení příspěvků a komentářů v rámci Google+, nástroj na úpravu svých fotografií, Místa  jsou databází pro uživatele zajímavých míst včetně fotografií, referencí a hodnocení, Události slouží k vytváření a rozesílání pozvánek na různé akce, Komunity sdružuje lidi s určitým společným tématem nebo zájmem v diskuzích. Je propojená se všemi ostatními aplikacemi a službami Googlu (Gmail, Kalendář, Dokumenty) a existuje i mobilní aplikace pro Android a iOS. Na Google+ si uživatelé mohou vytvořit osobní a firmy firemní profil.

So.cl

2011

Výzkumná divize Microsoftu spustila na konci loňského roku experimentální online sociální síť zaměřenou na sdílení výsledků vyhledávání a učení jen na několika amerických univerzitách. Na jaře letošního roku se pak otevřela i široké veřejnosti. Základem sítě je vyhledávání pomocí služby Bing. „Uživatelé mohou výsledky vyhledávání sdílet. Síť vyzývá ostatní uživatele, aby výsledky vylepšili osobními tipy.“1 So.cl představuje funkci vylepšování výsledků,2 která umožňuje k příspěvkům ostatních přidávat relevantní informace ve formě komentářů a objektů z vyhledávání. K další funkci patří koláže3 neboli tematické příspěvky plné multimediálního obsahu. Uživatel jednotlivé položky vyhledá ve vyhledávači a systém je pak spojí dohromady do jednoho celku. Na tyto koláže pak mohou uživatelé nějak reagovat. So.cl nabízí i funkci zájmy,1 která obsahuje příspěvky k jednomu tématu a samozřejmě umožňuje různé spojování uživatelů, vyhledávání přátel, společný skupinový chat2 nebo společné sledování videa.3 So.cl přichází i s funkcí filtr, který zobrazí pouze ty zprávy z komunity, do kterých uživatelé nějakým způsobem přispěli a tak je patrné, čeho všeho se zúčastnili. Pro přihlášení k síti So.cl je nutné mít účet na Facebooku nebo Windows Live ID.