Vývoj sociálních médií

Předchůdci

CompuServe

1969

První velký komerční poskytovatel online služeb pro veřejnost v USA.

ARPANET

1969

Experimentální počítačová síť ARPANET vytvořená americkou Agenturou ministerstva obrany pro výzkumné projekty.

BBS

1978

Ward Christensen a Randy Suess vytvořili počítačový systém elektronických nástěnek (Bulletin Board System).

MUD

1978

Usenet

1979

Tom Truscott a Jim Ellis vyvinuli síťový komunikační systém, předchůdce dnešních diskusních fór.

The WELL

1985

Jedna z prvních virtuálních komunit.

GEnie

1985

Společnost GEIS, pobočka firmy General Electric, vytvořila jednu z prvních online textových služeb.

LISTSERV

1986

Eric Thomas vytvořil LISTSERV, softwarovou aplikaci pro elektronickou konferenci (mailing list).

IRC

1988

Dva finští programátoři spustili první IRC server na Technické Univerzitě v Helsinkách. Systém představoval jednu z prvních psaných komunikací v reálném čase na internetu mezi neomezeným počtem účastníků.

GeoCities

1994

Online komunita osobních webových stránek.

TheGlobe.com

1995

Dva studenti Stephan Paternot a Todd Krizelman založili TheGlobe.com. Uživatelé měli možnost publikovat svůj vlastní obsah a sdílet ho s ostatními s podobnými zájmy.

Internetové technologie

WWW

1989

Sir Tim Berners-Lee vytvořil web, což je soustava propojených hypertextových dokumentů.

Google

1997

Larry Page a Sergey Brin  spustili svůj internetový vyhledávač, jeden z nejúspěšnějších a nejvyužívanějších internetových vyhledavačů. Vyhledavač Google přišel s několika novinkami: umožnil řadit výsledky podle PageRanku, vyhledávat fráze, ukládat plný text indexovaných stránek. 

Third Voice

1999

Third Voice byl zásuvný modul (plug-in) pro Windows prohlížeče, který umožňoval uživatelům připojit k vybrané webové stránce komentáře. Tyto komentáře mohli vidět i ostatní uživatelé.

RSS

1999

Technologie RSS je nástrojem k syndikaci obsahu. Jedná se o skupinu formátů založených na XML k odběru novinek na internetových stránkách prostřednictvím RSS kanálu (RSS feed). K využití RSS zdrojů jsou dostupné RSS čtečky, které jsou software určený k práci s RSS kanálem, v různých podobách (samostatného specializovaného programu, plug-inu do jiného programu, vestavěné funkce v jiném programu či webové aplikace např. Google Reader). RSS umožnil uživatelům číst si zdroje na jednom místě, bez toho aniž by museli přejít na původní zdrojový web. První verzi RSS 0.90, tehdy známa jako RDF Site Summary, vyvinuli Dan Libby a Ramanathan V. Guha ze společnosti Netscape v roce 1999, ta se však dnes už nepoužívá. V roce 2000 vyšla verze RSS 0.92 od společnosti UserLand. Dnes najdeme RSS kanály zapsané v RSS verzi 0.91 nebo 2.0. RSS verze 0.91 je velmi jednoduchá, obsahuje pouze název příspěvku, URL a krátký popis. Naproti tomu RSS verze 2.0 nabízí možnost zaslání dalších informací jako je autor příspěvku a především datum jeho vydání

My Opera

2001

Multiplatformní webový prohlížeč Opera spustil v roce 2001 komunitní portál My Opera pro své uživatele, kde naleznou diskuzní fórum, uživatelské blogy a několik zdarma dostupných doplňků pro prohlížeč Operu.

Web 2.0

2004

Nový web označený jako vysoce interaktivní a orientovaný na uživatele se stal populární kolem roku 2004.

Bing

2009

Bing je internetový vyhledávač společnosti Microsoft spuštěný v polovině roku 2009. Jeho předchůdcem byly vyhledavače od Microsoftu MSN Search, Windows Live Search a Live Search.

Online sociální sítě

Classmates.com

1995

Randy Conrad založil online službu Classmates.com, jež umožňovala budování a udržování vztahů mezi spolužáky a bývalými spolupracovníky pomocí vytvořeného seznamu přátel.

Sixdegrees.com

1997

V roce 1997 byla spuštěna první moderní online sociální síť Six Degrees. Její název se váže k myšlence, že všichni lidé na planetě jsou si vzdáleni maximálně šest kroků. Jejím zakladatelem je Andrew Weinreich. Koncept této sítě byl založen na myšlence “setkat se s lidmi, které neznáme prostřednictvím lidí, které známe.“

AsianAve

1997

Na specifickou skupinu uživatelů, převážně asijskou komunitu se orientuje regionální online sociální síť Asian Avenue, později přejmenovaná na AsianAve, kterou založili Benjamin Sun, Peter Chen, Grace Chang, Michael Montero a Calvin Wong v roce 1997.

Friends United

1999

Ve Velké Británii vznikla první online sociální síť Friends United, která umožnila svým uživatelům spojit se s bývalými spolužáky.

Cyworld.com

1999

Jihokorejská online sociální síť byla spuštěna v roce 1999. Její uživatelé mohou zobrazit své profily „jako pokoje v isometrické projekci.“

Ryze

2001

Adrian Scott založil online sociální síť Ryze.com, která měla propojovat hlavně obchodní partnery, respektive začínající podnikatele. Měla značný vliv na sociální síť Friendster, kterou založil jeden z prvních uživatelů Ryze.com, Jonathan Abrahams.

Black Planet

2001

Regionální online sociální síť Black Planet orientovaná na Afroameričany byla spuštěna internetovým analystou Omarem Wasowem.

StumbleUpon

2001

Služba StumbleUpon je formou internetového vyhledavače s prvky sociální sítě, díky kterému uživatel získává doporučený obsah dle jeho preferencí. Základním cílem služby je upozorňovat na zajímavé články, videa, webové stránky. Tato služba se odlišuje od běžných vyhledávačů tím, že uživatelé dostávají doporučení přímo od spřízněných uživatelů. Založili ji v roce 2001 Garrett Camp, Geoff Smith, Justin LaFrance a Eric Boyd.

Plaxo

2002

Plaxo je nástroj určený ke správě a aktualizaci obchodních kontaktů. Jeho zakladateli jsou Sean Parker, Minh Nguyen, Todd Masonis a Cameron Ring. Síť uživatelů udržuje své kontaktní informace aktuální a v případě změny poskytuje svá nová data všem ostatním. K dispozici jsou doplňky pro populární PIM aplikace a placená verze s množstvím dalších funkcí. Služba funguje od roku 2002.

Friendster

2002

Friendster je považován za první moderní online sociální síť, kterou založil v roce 2002 programátor Jonathan Abrams. Jednalo se o seznamovací službu nového druhu, která se soustředila na navazování kontaktů s lidmi, které uživatelé znali osobně. Snažila se stavět na kontaktech a udržování kontaktů, později byla doplněna o klasické funkce jako události, videa, fotografie, zprávy, komentáře. Kdysi se Friendster těšil veliké oblibě, nicméně dnes je z ní spíše sociální herní platforma.

LinkedIn

2003

Zakladatelem LinkedInu, první online profesně orientované sociální sítě, je Reid Hoffman společně se zakládajícími členy týmu z PayPal a Socialnet.com. Služba slouží k budování sítě profesních kontaktů, vyhledávání obchodních a profesních kontaktů, sdružování profesionálů z nejrůznějších oborů, diskuzi o svých pracovních zájmech, online prezentaci firem, vytváření online životopisu s referencemi, vyhledávání zaměstnání. LinkedIn hojně využívají firmy, personalisté, headhunteři i samotní uchazeči o práci. Základem je profil uživatelů obsahující životopisné údaje včetně pracovních zkušeností. Jednotliví uživatelé se vzájemně přidávají do svých kontaktů a posílají si mezi sebou zprávy. Existuje bezplatná a placená verze profilu. Bezplatná verze umožňuje vytvoření profesionální sítě, vstupování do oborových skupin, vyhledávání potenciálního zaměstnavatele a hlavně ucházení se o práci, v omezené míře pak i nahlížení do profilů ostatních uživatelů. Placená verze navíc přidává možnost posílání zpráv mimo vlastní síť kontaktů, různé filtry vyhledávání, možnosti psaní poznámek nebo profilů organizace do složek. Postupem času přibyly další funkce: Otázky a odpovědi (Answers), Ankety (Polls), různé aplikace umožňující např. sdílení prezentací, kalendáře akcí a jiných užitečných věcí. V současné době existuje 18 jazykových verzí, včetně té české od začátku letošního roku. Na svých webových stránkách uvádějí, že k srpnu 2012 evidovali více než 175 milionů uživatelů z více než 200 zemí

Netlog

2003

Online sociální síť založená v roce 2003 Lorenzem Bogaertem a Toonen Coppensem z belgické společnosti Massive Media NV je jedna z nejpoužívanější evropskou sociální sítí. Cílí na mladé Evropany a v současné době je dostupná v 34 jazycích včetně češtiny. Její lokalizační technologie umožňuje, že veškerý obsah je zeměpisně zacílen a přizpůsoben profilu každého člena.

MySpace

2003

Komunitní web Myspace zaměřený na sdílení hudby a videa byl spuštěn v roce 2003 bývalými zaměstnanci společnosti eUniverse. Od loňského roku ho vlastní společnost Specific Media LLC a popový zpěvák Justin Timberlake. V letech 2005 – 2008 patřila tato sociální síť k nejnavštěvovanějším na světě, nicméně po roce 2009 její oblíbenost rapidně klesla. Vzhledem k jejímu zaměření byla hojně využívána i profesionálními umělci.

tribe.net

2003

V roce 2003 založili Paul Martino, Mark Pincus, a Valerie Syme tribe.net, online komunitu přátel, jež je velice podobná jiným online sociálním sítím.

metacafe

2003

Metacafe, službu na sdílení videa založili dva izraelští podnikatelé Eyal Hertzog a Arik Czerniak . Na začátku své existence se její služby podobaly službám ke sledování online videa od YouTube či Dailymotion, postupem času se vyprofilovala na službu nabízející prémiový zábavný obsah.

Hi5

2003

Online sociální síť Hi5 založil Ramu Yalamanchi v roce 2003, která slouží především ke komunikaci a sdílení interaktivních materiálů s přáteli. Lze zde nastavit tři úrovně přátel: Vaši přátelé, přátelé Vašich přátel a přátelé přátel vašich přátel. Tato sociální síť se těší veliké oblibě zejména v Asii, latinské Americe a centrální Africe. Po svém redeseignu z roku 2009 přidala řadu funkcí tzaměřené na hry a zábavu. V loňském roce koupila Hi5 společnost Tagged Inc. od společnosti Big Six.

XING

2003

XING je online platformou pro profesionály a správu jejich kontaktů, která byla spuštěna v roce 2003  Larsem Hinrichsem tehdy ještě pod názvem „OpenBC.“ Je takovou vizualizací fenoménu malého světa, protože zobrazuje, jak je každý uživatel spojen s jiným uživatelem. Sociální síť nabízí osobní profil, skupiny, diskusní fórum, koordinaci událostí a další obvyklé funkce typické pro sociální sítě. Základní členství je zdarma, ale mnoho dalších klíčových funkcí jako např. vyhledávání uživatelů se specifickou kvalifikací či zasílání zpráv mimo kontaktů uživatelů je už zpoplatněno u prémiových účtů. XING rovněž nabízí systém pro uzavřené komunity, tzv. firemní skupiny (enterprise groups) s vlastním přístupem a rozhraním. Existuje v několika jazykových mutacích. Má verzi přístupnou pro mobilní telefony. Je velice oblíbená v německy mluvících zemích.

aSmallWorld

2004

aSmallWorld, založená Erikem a Louisem Wachtmeisterovými v roce 2004, je exkluzivní (pouze na pozvání), soukromá online sociální komunita pro podobně smýšlející jednotlivce (bohaté a vlivné). Jedná se o existující mezinárodní síť lidí, kteří jsou propojeni třemi stupni separace. Členové se vyznačují podobným zázemí, zájmy a cíli. Tato unikátní platforma nabízí svým členům výkonné nástroje a uživatelsky generovaný obsah k řízení svého soukromého, společenského a obchodního života.

Multiply

2004

Online sociální síť Multiply se orientuje spíše na sdílení médií s přáteli a rodinou. Jejím zakladatelem je Peter Pezaris. Multiply se odlišuje od ostatních podobně zaměřených sociálních sítí tím, že nabízí různé úrovně soukromí. Současní majitelé se rozhodli ukončit činnost sociální sítě a věnují se e-commerce.

Hyves

2004

Nejpopulárnější online sociální síť v Holandsku založili Raymond Spanjar, Koen Kam and Floris Rost van Tonningen. Její název odkazuje na včelí úl a skutečnost, že sociální sítě jsou vytvořeny stejným způsobem. Výraz „hyven“ v holandštině znamená „být na sociální síti Hyves“ nebo „psát zprávy uživatelům Hyves.“

Viadeo

2004

Další online profesní sociální síť vznikla v roce 2004, jejímiž zakladateli jsou Dan Serfaty a Thierry Lunati. Tato obchodně orientovaná síť sdružuje podnikatele, majitele a manažery firem a umožňuje navazování kontaktu s obchodními partnery, vzájemnou spolupráci a vytváření nových obchodních příležitostí.

Orkut

2004

Orkut vlastní společnost Google. Byla spuštěna v roce 2004 zaměstnancem Googlu Orkutem Büyükköktenem. Tento komunitní server, pojmenovaný podle jeho zakladatele, začal fungovat nejdříve jako sociální síť pro zvané. Je velice oblíbená v Indii a Brazílii. Sdružuje uživatele, kteří mají společné zájmy, bydliště, národnost, zaměstnání anebo se navzájem znají.

Tagged

2004

Online sociální síť Tagged orientující se na nacházení nových lidí založili v roce 2004 dva studenti z Harvardské univerzity Greg Tseng a Johann Schleier-Smith.

Facebook

2004

Facebook se stal největší a nejrychleji rostoucí online sociální sítí na světě. Jejími zakladateli jsou bývalí studenti Harvardu Mark Zuckerberg, Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz a Chris Hughes. Její název vznikl z papírových letáků „Facebooks“, které dostávají studenti prvních ročníků na amerických univerzitách, aby se mezi sebou seznámili. Původně se jednalo o elitní sociální síť přístupnou pouze studentům Harvardské univerzity. Postupně se připojily další americké a později i zahraniční univerzity. Nakonec byl přístup otevřen všem uživatelům starším 13 let. Dnes tato globální síť nabízí komunikaci mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, udržování vztahů a hodně zábavy, nespočetné množství aplikací. Společnost trží převážně z reklamy, která cílí podle zájmů uživatele a jeho chování na sociální síti. V letošním roce vstoupila společnost na burzu. V červnu letošního roku evidovala více než 955 milionů aktivních uživatelů.

mixi

2004

V roce 2004 začala fungovat mixi, japonská online sociální síť orientovaná na zábavu, jejímž zakladatelem je Kenji Kasahara.

CouchSurfing

2004

V roce 2004 byla spuštěna online sociální síť CouchSurfing se zaměřením na propojení cestovatelů a místních lidí na celém světě včetně poskytování bezplatného ubytování. S nápadem přišel Casey Fenton v okamžiku, kdy objevil levný let z Bostonu na Island a obdržel několik desítek nabídek s ubytováním od studentů z islandské univerzity.

Yahoo! 360

2005

Yahoo! 360° byla online sociální síť a komunikační portál fungující jen necelé 4 roky. Umožňovala uživatelům vytvořit si vlastní webové stránky, sdílet fotografie, udržovat blogy a seznamy, vytvořit a sdílet veřejný profil a mít přehled o přátelích, kteří byli právě online.

Qzone

2005

Čínskou online sociální síť Qzone založil internetový portál Tencent v roce 2005. Uživatelé mohou prostřednictvím této sítě psát blogy, posílat fotografie či poslouchat hudbu. Qzone cílí na teenagery, na uživatele z venkova a příležitostné uživatele. Většina služeb Qzone je však zpoplatněna. Lupa.cz uvádí, že v samotné Číně používá tamní Qzone přes 480 milionů uživatelů, ale že většina z nich je započítána kvůli používání Instant Messagingu QQ.

Renren

2005

Čínskou verzi Facebooku“ založili Wang Xing, Wang Huiwen, Lai Binqiang, která je velmi populární nejen mezi čínskými vysokoškolskými studenty.

Bebo

2005

Online sociální síť Bebo nejprve vlastněná společností AOL, od roku 2010 společností Criterion Capital Partners se stala oblíbenou sociální sítí v Irsku, Novém Zélandě, pacifických ostrovech a Velké Británii. Tato platforma se zaměřuje na propagaci médií a zábavy. Název Bebo je dle jeho zakladatele vymyšlený a není pravdou, že je odvozen z počátečních písmen „Blog Early, Blog Often,” což v překladu znamená „bloguj brzy, bloguj často.“ Založili ji manželé Michael Birch a Xochi Birch v roce 2005. V roce 2006 získalo Bebo ocenění „Webby Award People’s Vote“ jako nejlepší sociální síť.

Squidoo

2005

Specifickou online sociální síť spustili v roce 2005 Seth Godin, Megan Casey, Corey Brown, a Gil Hildebrand Jr., která nabízí svým uživatelům (lensmasters) vytvořit personalizovanou webovou stránku na určité téma (lens). Uživatelé publikují odkazy, recenze, obrázky, komentáře, žebříčky a mnoho dalšího zajímavého obsahu, „o kterém vášnivě hovoří a tím získávají pověst odborníka na určité téma.“1 Ze zobrazované reklamy na jejich stránkách jim plynou příjmy, jejichž část někteří uživatelé věnují na charitu.

Ning

2005

Ning znamená v čínštině „mír“ a jedná se o online platformu pro vytváření specializovaných sociálních sítí. Byla založena Marcem Andreessenem and Ginou Bianchiniovou v roce 2004 a oficiálně byla spuštěna v roce 2005. Každý uživatel včetně firem si mohou vytvořit vlastní komunitu/y, vytvořit si tak vlastní svět a přidávat se do jiných. Tyto robustní sociální sítě mohou být jak soukromé tak veřejné, jsou určené ke komunikaci a sdílení informací mezi formálními i neformálními skupinami.1 K dispozici jsou diskusní fórum, blog, fotoalbum, integrace s ostatními sociálními sítěmi a video kolekce. Firmy si zde mohou vytvořit uzavřenou komunitu pro potřeby komunikace mezi zaměstnanci.

Badoo

2006

Komunitní web orientující se na seznamování založil a spustil ruský podnikatel Andrey Andreev před šesti lety. V roce 2012 bylo zaregistrováno už více než 150 miliónů uživatelů. Web je dotupný ve 180 zemích. Je velice populární v Latinské Americe a ve Středomoří.

VK

2006

Jedna z nejnavštěvovanějších online sociálních sítí mezi rusky mluvícími uživateli byla spuštěna v roce 2006 Pavlem Durovem. Uživatelé mohou posílat zprávy svým přátelům veřejně nebo soukromě, vytvářet skupiny, veřejné stránky a události, sdílet a označovat multimediální obsah, hrát hry.

Talkbiznow

2008

Online obchodní sociální síť Talkbiznow vznikla před čtyřmi lety. Její uživatelé mohou vidět, jak je každý propojen s ostatními. Založili ji Martin Warner a Mark Parker. Odborníci a malé firmy mohou prostřednictvím sítě spolupracovat a prezentovat se uvnitř komunity pomocí různých služeb, funkcí a nástrojů.

Academia.edu

2008

Academia.edu je odborně zaměřená sociální síť, jež byla spuštěna v roce 2008. Tato platforma se zaměřuje zejména na sdílení vědeckých prací mezi vědci a akademiky.  Jejími tvůrci jsou Richard Prince a Brent Hoberman.

Ping

2010

Online hudební sociální síť navázanou na internetový obchod iTunes vyvinula a provozovala společnost Apple. Avšak pro uživatelský nezájem byl její provoz už po dvou letech ukončen. Ping umožňoval svým uživatelům sledovat jejich oblíbené umělce, prohlížet jejich fotky a videa,  číst jejich názory na ostatní hudebníky, zjišťovat data koncertů, sdílet informace se svými přáteli o tom co právě poslouchali, jaké protagonisty sledovali či jakých koncertů se zúčastnili.

Google+

2011

Google spustil v polovině roku 2011 online službu Google+. Podle PR manažerky Google ČR Janky Zichové se jedná o „sociální nadstavbu nad již existující platformou služeb, která do jejich používání vnáší nový, velmi důležitý rozměr – vztahy."1 Zpočátku byla přístupná pouze uživatelům s pozvánkami, později se otevřela všem uživatelům starším 13 let. Páteř Google+ tvoří: Kruhy, ve kterých lze přidávat a třídit své přátelé podle nastaveného soukromí a cílených sdílených informací, vyhledávač pro sdílení obsahu mezi uživateli, skupinový video chat, tlačítko +1 k doporučování obsahu, Stream oznamující novinky vlastních přátel, princip sledování podobný Twitteru, který umožňuje sdílet obsah někoho jiného, aniž by uživatel musel nezbytně poskytovat svoje údaje, pomocí “What’s Hot” je možné získávat přehled o nejdiskutovanějších tématech, které se probírají na Google+, vizualizace sdílení příspěvků a komentářů v rámci Google+, nástroj na úpravu svých fotografií, Místa  jsou databází pro uživatele zajímavých míst včetně fotografií, referencí a hodnocení, Události slouží k vytváření a rozesílání pozvánek na různé akce, Komunity sdružuje lidi s určitým společným tématem nebo zájmem v diskuzích. Je propojená se všemi ostatními aplikacemi a službami Googlu (Gmail, Kalendář, Dokumenty) a existuje i mobilní aplikace pro Android a iOS. Na Google+ si uživatelé mohou vytvořit osobní a firmy firemní profil.

So.cl

2011

Výzkumná divize Microsoftu spustila na konci loňského roku experimentální online sociální síť zaměřenou na sdílení výsledků vyhledávání a učení jen na několika amerických univerzitách. Na jaře letošního roku se pak otevřela i široké veřejnosti. Základem sítě je vyhledávání pomocí služby Bing. „Uživatelé mohou výsledky vyhledávání sdílet. Síť vyzývá ostatní uživatele, aby výsledky vylepšili osobními tipy.“1 So.cl představuje funkci vylepšování výsledků,2 která umožňuje k příspěvkům ostatních přidávat relevantní informace ve formě komentářů a objektů z vyhledávání. K další funkci patří koláže3 neboli tematické příspěvky plné multimediálního obsahu. Uživatel jednotlivé položky vyhledá ve vyhledávači a systém je pak spojí dohromady do jednoho celku. Na tyto koláže pak mohou uživatelé nějak reagovat. So.cl nabízí i funkci zájmy,1 která obsahuje příspěvky k jednomu tématu a samozřejmě umožňuje různé spojování uživatelů, vyhledávání přátel, společný skupinový chat2 nebo společné sledování videa.3 So.cl přichází i s funkcí filtr, který zobrazí pouze ty zprávy z komunity, do kterých uživatelé nějakým způsobem přispěli a tak je patrné, čeho všeho se zúčastnili. Pro přihlášení k síti So.cl je nutné mít účet na Facebooku nebo Windows Live ID.

Wiki systémy

WikiWikiWeb

1995

Ward Cunningham vytvořil první wiki webové stránky. Jednalo se o první webový redakční systém, jež umožňuje spolupráci a kooperaci při tvorbě WWW stránek komunitou uživatelů.

Wikipedie

2001

Recenze a hodnocení obsahu

Amazon.com

1995

Amazon.com, největším internetový obchod, spustil webové stránky, na kterých mohou uživatelé vytvářet seznamy přání, ohodnotit jakýkoli výrobek až pěti hvězdičkami, komentovat či hlasovat o daném hodnocení.

Epinions

1999

Online platforma zaměřená na recenze zákazníků vznikla v roce 1999. V roce 2005 ji získal mezinárodní obchodní portál eBay. Uživatelé mohou hodnotit, doporučovat a porovnávat širokou škálu produktů a služeb.

Fark

1999

Online komunitu komentující články z jiných webových stránek vytvořil Drew Curtis.

yelp

2004

Online sociální síť, místní vyhledavač a portál s uživatelskými recenzemi založili Jeremy Stoppelman a Russel Simmons. Funguje jako obrovská databáze recenzí nejrůznějších služeb.

Otázky a odpovědi

Ask.com

1996

Garrett Gruener a David Warthen založili vyhledavač otázek a odpovědí Ask Jeeves, později přejmenován na Ask.com.  Záměrem této služby je možnost kladení otázek a získávání odpovědí od ostatních uživatelů.

Yahoo! Answers

2005

Online službu zaměřenou na hledání odpovědí na otázky a kladení dotazů spustil Yahoo! v roce 2005. Služba nahradila Ask Yahoo!, jinou platformu na otázky a odpovědi ukončenou v roce 2006. Uživatelé mohou jak klást otázky, tak odpovídat na otázky ostatních uživatelů, za jejich aktivitu získávají body. Služba je dostupná ve 12 jazykových mutacích.

Quora

2010

Start-up ze Silicon Valley založili v červnu 2009 bývalí zaměstnanci Facebooku Adam D´Angelo a Charlie Cheever. Hybrid mezi sociální sítí a aplikací pro otázky a jejich odpovědi byl spuštěn v polovině roku 2010. Quora si klade za cíl „vytvořit neustále se zlepšující bázi otázek a odpovědí tvořenou a editovanou uživateli.“1 V databázi uspořádaných otázek uživatelé mohou klást otázky, které je zajímají, zodpovídat již položené otázky, hodnotit kvalitu odpovědí ostatních (což zvyšuje jejich spolehlivost), „sledovat“1 témata a ostatní uživatelé. Každá otázka uchovává statistiky přístupu a také profily těch, kteří ji následují. Položené otázky i odpovědi na ně mohou být publikovány na stávajících sociálních sítích. „Quora je souvislý panel s nekončícím sledem otázek s přidělenými tagy.“

Diskuzní fóra, IM, chat, telekonference

ICQ

1996

Komunikační software s uzavřeným protokolem OSCAR vytvořila izraelská firma Mirabilis v roce 1996. O dva roky později odkoupila ICQ společnost AOL. ICQ se stalo synonymem pro online komunikaci v reálném čase.

AOL Instant Messenger

1997

Společnost AOL spustila Instant Messenger, aplikaci pro online komunikaci v reálném čase. Instant Messaging položil základy pro posílání SMS zpráv.

Skype

2003

Skype je online služba, která umožňuje bezplatnou hlasovou komunikaci, videohovory, posílání zpráv a souborů, spojení s pevnou linkou a mobilními telefony. Služba je postavená na systému peer-to-peer programu.1 Založili ji tvůrci populárního softwaru Kazaa, Švéd Niklas Zennström a Dán Janus Friis v roce 2003 a sídlí v Lucembursku. Na vývoji Skypu se podíleli Ahti Heinla, Priit Kasesalu a Jaan Tallinn. Původní název „Sky peer-to-Peer" byl postupně zkrácen na „Skyper.“ Kvůli existenci domény asociované se Skyper se vyloučilo poslední písmeno „r“a vznikl „Skype.“ Uživatelé mohou telefonovat mezi sebou zdarma, vytvářet seznamy svých přátel a vyhledávat nové přátele. Za poplatek mohou telefonovat do tradičních telefonních sítí (služba SkypeOut) nebo získat telefonní číslo a přijímat hovory z pevných a mobilních sítí (služba SkypeIn). Od května 2011 je novým vlastníkem společnost Microsoft.

Chatroulette

2009

Online služba náhodně spojuje cizí lidi ke vzájemnému videochatu. Spustil ji ruský teenager Andrey Ternovski v roce 2009.

Network Roulette

2010

Společnost Brazen Careerist spustila v listopadu 2010 online službu k náhodnému videochatu pro byznysmeny. „Network Roulette se prezentuje jako alternativa k různým byznysovým konferencím a setkáním tváří v tvář…,“1 uvádí Vojta Bednář. Po zodpovězení dvou základních otázek náhodně propojí uživatele ke krátkému videochatu, během nějž se mohou seznamovat, získávat rady a doporučení, dojednávat obchody a nová spojenectví. Každé spojení trvá přesně tři minuty a na jeho konci se mohou oba lidé vzájemně přidat do kontaktů. Služba totiž funguje zároveň jako sociální síť a umožňuje vytvářet i dlouhodobé vztahy.

Blogování a redakční systémy

Blogy

1997

Začalo blogování - webové stránky obsahují příspěvky uživatele, které jsou zobrazeny v opačném chronologickém pořadí.

Xanga

1998

Xanga je platformou orientovanou na blogování. Nalezneme na ní blogy, fotoblogy, profily sociálních sítí. Původně se zde sdílely hudební a knižní recenze.

LiveJournal

1999

Brad Fitzpatrick začal psát svůj blog LiveJournal, na kterém informoval své přátelé o jeho aktivitách. Jedná se o blogovací systém, který umožňuje vytvářet a spravovat vlastní blog a zároveň obrovskou komunitu uživatelů.

Blogger

1999

Evan Williams a Meg Hourihan ze společnosti Pyra Labs spustili blogovací systém Blogger.com, který se stal oblíbenou platformou pro publikování příspěvků na blogu. V roce 2003 ji koupil Google.

Drupal

2001

Autorem open sourcového redakčního systému je Dries Buytaert, který chtěl sdílet informace s ostatními studenty. Název Drupal pochází z anglické výslovnosti holandského slova Druppel, což znamená kapka. Avšak první internetové stránky poháněné on-line verzí Drupalu nesly název Drop.org, protože se jejich autor přepsal a místo zamýšleného názvu Dorpje zaregistroval Drop. Volně dostupný software díky svému modulárnímu systému umožňuje vytvářet články, webové stránky, ankety, diskuzní fóra, komentáře, blogy, fotogalerie, elektronické obchody atd.

Fotolog

2002

Blog speciálně zaměřený na publikování a sdílení fotografií s vlastnostmi online sociální sítě, založili v roce 2002 Scott Heiferman a Adam Seifer původně jako malý komunitní projekt s 200 přáteli.

Technorati

2002

Internetový vyhledávač blogů, (agregátor a vyhledávač blogů) Technorati spustil Dave Sifry v roce 2002. Jeho název vznikl spojením anglických slov technology a literati, což evokuje technologickou inteligenci či intelektualismus. Vyhledávač má aktivní komunitu vývojářů softwaru. Co taková služba nabízí? Např. sleduje aktuální příspěvky a odkazy na jiné blogy, vyhodnocuje vliv jednotlivých autorů a kategorizuje nalezené příspěvky.

WordPress

2003

Zdarma dostupný open source redakční systém, vytvořený v PHP a využívající databázi MySQL, vytvořili v květnu 2003 Matt Mullenweg a Mike Little. Jednotlivá vydání systému nesou pojmenování známých jazzových hudebníků. Jedná se o obrovský ekosystém tvůrců, šablon a témat vzhledu a pluginů, pomocí kterého široká komunita vývojářů nabízí uživatelům kvalitní platformu pro tvorbu a správu jejich webových stránek.

Joomla!

2005

Joomla! 1.0.0, první verze bezplatného open source redakční systému,byla vydána v roce 2005. Umožňuje publikování informací na internetu a intranetu. „Joomla! podporuje caching, indexaci stránek, RSS, tisknutelné verze stránek, zobrazování novinek, blogy, diskusní fóra, hlasování, kalendář, vyhledávání v rámci webserveru, lokalizace, vícejazyčné verze a mnoho dalších vlastností.“1 Název „joomla“ vznikl z anglického fonetického přepisu svahilského slova „jumla,“ které znamená „všichni dohromady“ nebo „v celku.“  

Mashable

2005

Mashable je předním blogem zaměřený na Web 2.0 a sociální média, který založil Skot Pete Cashmore.

Blogster

2005

Blogster je online blogovací komunita uživatelů s podobnými zájmy a aktivitami. Jedinečnou charakteristikou této služby je, že se jedná o online sociální síť a zároveň blog, uživatelé vytvářejí jak své profily tak blogy.

Posterous

2008

Mobilní blogovací platforma Posterous odstartovala v roce 2008, jež je dílem Sachina Agarwala, Garyho Tana a Bretta Gibsona. Umožňuje publikovat text, fotografie, video a dokumenty na jednom místě. K jejím výhodám patří jednoduchá publikace - stačí totiž napsat e-mail, ze kterého se vytvoří článek a z příloh vznikne fotogalerie, a snadná komunikace s ostatními weby. Její původní název „Posterous“ vznikl z anglického slova "poster" a znamená "plakát“ nebo „nástěnka." V loňském roce služba se přejmenovala na „Posterous Spaces.“ Novému Posterous jde o to, „aby jeho uživatelé mohli jednoduše a efektivně sdílet příspěvky, a to bez obavy o jejich soukromí.“1 Letos v březnu ji koupil Twitter.

Sdílení multimediálního obsahu

Napster

1999

Zakladatelé Napsteru Shawn Fanning,  John Fanning, a Sean Parker spustili službu na sdílení hudby, která vydláždila cestu další online službě -streaming audio souborů. Uživatelé mohli snadno a sdílet své MP3 soubory s ostatními. Avšak jeho „snadné použití“ vedlo k masivnímu porušování autorských práv, proto byla původní služba soudem ukončena v roce 2001.

Last.fm

2002

V roce 2002 založili Felix Miller, Martin Stiksel, Michael Breidenbruecker a Thomas Willomitzer internetové rádio a hudební komunitní portál Last.fm. V roce 2005 se Last.fm spojil s Audioscrobbler. Dnes je Last.fm spíše hudební sociální sítí, včetně hudební encyklopedie a systému pro doporučování hudby. Komunitní služba nabízí svým posluchačům rozpoznat jejich hudební styl. „Program za pomoci doplňků pro přehrávače automaticky zkoumá, jakou hudbu posloucháte, a je schopný vám vytvořit vlastní internetové rádio přesně podle vašich preferencí, a to i od interpretů, které jste třeba dosud neznali. Kromě toho můžete porovnat svůj hudební vkus se svými přáteli.“

Picasa

2002

Aplikace pro úprávu a editaci fotografií. Původně placený software pro práci s fotografiemi vytvořila společnost Lifescape v roce 2002, který v roce 2004 odkoupila společnost Google a nabídla ho uživatelům zcela zdarma. Pomocí této aplikace je možné např. organizovat všechny fotografie, seřazovat je do skupin, chronologicky procházet jednotlivá alba, vytvářet nová alba, přidávat různé efekty, sdílet fotografie na webu, nahrávat je na blogy atd. Její název vznikl složením jména španělského malíře Pabla Picassa, španělským souslovím „mi casa“ a zkrácením anglického slova pictures „pic.“

Delicious

2003

Delicious je webová služba zaměřená na sdílení záložek či odkazů, (social bookmarking) která umožňuje  ukládat, třídit, sdílet záložky on-line zdrojů, vyhledávat v nich a sdílet je. Záložky jsou opatřeny štítky (tags) či tagy, podle kterých je možné následně v záložkách vyhledávat, psát krátké poznámky či anotace. U každé záložky se také zobrazí datum uložení a počet osob, které si danou záložku také uložili. Uložené odkazy lze samozřejmě také importovat či exportovat. Jejím zakladatelem je Joshua Schachter.  V letech 2005 – 2011 ji vlastnila společnost Yahoo!, od roku 2011 je novým majitelem společnost Avos Systems. Jeho předchůdcem byl Muxway, blog s odkazy, který vyrostl z textového souboru, jež Schachter udržoval, aby měl přehled o odkazech. Jméno domény „del.icio.us“ je příklad doménového hacku, nekonvenční kombinace písmen za účelem vytvoření slova nebo fráze. Služba používá nehierarchický kategorizační  systém na bázi klíčových slov, ve kterém mohou uživatelé štítkovat každou ze svých záložek libovolným počtem klíčových slov. 

Photobucket

2003

Photobucket byl první významnou službou na online sdílení fotografií ( později i videa), kterou založili v roce 2003 Alex Welch a Darren Crystal. Dnes je vyhledávaným místem k nahrávání, stahování, sdílení, vyhledávání fotek, videa, grafických záložek a vytváření prezentací.

flickr

2004

Komunitní web pro sdílení fotografií a videa založili v roce 2004  bývalí zaměstnanci kanadské společnosti Ludicorp Stewart Butterfield a Caterina Fake. O rok později ho koupila společnost Yahoo!. Službu hojně využívají bloggeři. Mnoho fotografií je šířeno pod licencí umožňující další použití, proto Flickr můžeme považovat za fotobanku.

Vimeo

2004

Vimeo, webový projekt určený ke sdílení audiovizuální autorské a umělecké tvorby spustili v roce 2004 Jakob Lodwick a Zach Klein. Vimeo je zaměřené na filmovou uměleckou komunitu, zatímco YouTube cílí na zájmy masové společnosti. Jeho název vznikl při hraní se slovem „video“ a přidáním anglického zájmena „me,“ které odkazuje na tvůrce videa, a navíc je přesmyčkou anglického slova „movie.“ Aktivní a pravidelně přispívající uživatelé komunity se pojmenovali „Vimeans.“

Digg

2004

Zakladateli služby se zaměřením na sdílení zpráv a novinek jsou Kevin Rose, Owen Byrne, Ron Gorodetzky a Jay Adelson. Původně vznikla jako online komunita, kde uživatelé mohli objevovat a sdílet obsah z libovolného místa na internetu. Zakladatele napadl koncept katalogu, jehož obsah určují samotní uživatelé hlasováním, v praxi to znamená, že odkazují přímo na jednotlivé články z webu. Název Digg odkazuje na myšlenku, že uživatelé jsou schopni „vykopat příběhy z hromady a umístit je na titulní stránce.“ Jelikož dig.com bylo už zaregistrováno, přidáním písmene „g“ ke slovu dig, se zrodil název digg.com. Dnes se Digg vyprofiloval jako zpravodajský portál s uživatelsky řízeným  obsahem. Hlavní stránka webu je dynamická a zobrazený obsah ve formě videa, článku, podcastingu, fotografie, je vybrán jen jeho uživateli na základě hlasování o jeho historii a oblíbenosti. Služba Digg je výsledkem kombinace indikace obsahu, blogování a záložek s demokratickým redakčním dohledem, který umožňuje, aby členové komunity posuzovali a filtrovali informace na základě důležitosti a užitečnosti. „Diggování článků“ vyjadřuje způsob bodování, hlasování či vyjádření názoru, že se daný odkaz uživateli líbí. Uživatelům se nabízí možnost objevovat různorodý obsah, být informován o aktuálním dění v různorodých oblastech, diskutovat o něm s ostatními, navazovat nová přátelství se stejně orientovanými lidmi.

Dailymotion

2005

Tři Francouzi Cédric Tournay, Benjamin Bejbaum a Olivier Poitrey založili „francouzskou verzi“ YouTube, online službu na sdílení videa. Údajně se jedná o druhý největší portál na sdílení online videa na světě

reddit

2005

Reddit je open source služba na sdílení novinek a zpráv, velice podobná službě Digg. Zprávy jsou zobrazovány na základě osobních preferencí uživatelů a oblíbenosti komunity. „Uživatelé upozorňují na článek a ostatní uživatelé ho posunují svými hlasy nahory nebo dolů.“1 Reddit má jednoduché rozhraní a málo reklamy, což uživatelé obzvlášť oceňují. Založili ho v roce 2005 Alexis Ohanian a Steve Huffman. Od roku 2011 vlastní Reddit společnost Advanced Publications. Od osatních podobně založených služeb se odlišuje v tom, že nabízí placenou verzi.

YouTube

2005

YouTube se stalo prvním významným komunitním portálem na sdílení videa a hudby. Bylo založeno v roce 2005 zaměstnanci PayPalu Chadem Hurleycm, Stevem Chenem a Jawedem Karimem. O roku později ho koupila společnost Google. Od roku 2008 má YouTube i české rozhraní. Uživatelé mohou nahrávat, zveřejnit, sdílet, komentovat, shlédnout originální obsah. Služba není zpoplatněna, veškeré finance pocházejí z reklamy. Od roku 2008 mohou v USA společnosti MGM, Lions Gate Entertainment a CBS zveřejňovat na YouTube celovečerní filmy a seriály včetně reklamy ve speciální divácké sekci „Shows.“ O rok později byla tato služba zpřístupněna i ve Velké Británii. Od roku 2010 je v provozu online videopůjčovna na americkém, kanadském a britském trhu.

Diigo

2006

Zakladatelé online „sociální informační síťě“ jsou Maggie Tsai a Wade Ren. Diigo uvádí na svých stránkách, že nabízí „dvě služby v jednom“ – nástroj k vyhledávání a spolupráci a zároveň komunitu na sdílení znalostí a různorodého obsahu. Jeho název vznikl z prvních písmen anglických slov „Digest of Internet Information, Groups and Other stuff.“3 Uživatelé mohou ukládat, sdílet, organizovat, taggovat, komentovat a hodnotit odkazy na zajímavé webové stránky, vyhledávat a sdílet znalosti, pořizovat si poznámky a zvýrazňovat text přímo na webových stránkách či v určitých částech. Služba nabízí jak bezplatnou tak placenou verzi.

Newsvine

2006

Komunitní zpravodajský portál, který čerpá obsah jak od svých uživatelů, tak z hlavních zdrojů. Uživatelé rozhodují o tom, jaké zprávy je zajímají. Jejími zakladateli jsou Mike Davidson, Calvin Tang, Lance Anderson a Mark Budos.

Vidler

2006

Interaktivní online video platforma pro obchodní účely nabízí svým uživatelům nahrávání, sdílení a tagging1 video souborů, psaní komentářů a vytváření skupin. Zakladatelé společnosti jsou Robert Sandie a Donna DeMarco. Systém vytvořil tým vývojářů, designerů a architektů z firem Rackspace, IBM a Macromedia. Viddler.com byl spuštěn v roce 2006 s „vizí učinit online video interaktivní a snadné.“2 Dříve byla služba pro nekomerční uživatele zdarma, dnes si uživatelé mohou vybrat jednu ze tří placených verzí.

SlideShare

2006

Největší profesní a vzdělávací komunita pro sdílení prezentací byla spuštěna v roce 2006. Jejími zakladateli jsou Rashmi Sinha, Amit Ranjan a Jonathan Boutelle, jenž si uvědomil při pořádání konference, že neexistuje způsob, jak sdílet výsledné prezentace online. SlideShare umožňuje nahrávat a stahovat dokumenty v různých formátech včetně videa a ty pak následně vkládat jako HTML5 objekt do jakékoliv webové stránky, vysílat webináře, hodnotit, připojovat komentáře a sdílet nahraný obsah. Služba existuje v bezplatné i placené verzi. Prezentace do 10 MB mohou uživatelé nahrávat zdarma, větší velikost včetně dalších funkcí jsou už zpoplatněné. Na SlideShare je aktuálně hostováno kolem 9 milionů prezentací sdílených na téměř 1,5 milionu unikátních doménách. Služba měla v březnu 29 milionů unikátních návštěvníků. V roce 2012 ji koupila největší světová profesní sociální síť LinkedIn.

Flixster

2007

Flixster, online platforma na sdílení filmů byla spuštěna v roce 2007. Jejími zakladateli jsou Joe Greenstein a Saran Chari. Umožňuje sdílet hodnocení jednotlivých filmů, objevovat nové filmy, mít přehled o filmových novinkách přicházejících do kin, shlédnout filmové upoutávky a seznamovat se s podobně zaměřenými uživateli.

scribd

2007

Komunitní web na sdílení dokumentů Scribd spustili jeho zakladatelé Trip Adler, Tikhon Bernstam a Jared Friedman v roce 2007. Trip Adler se inspiroval založením této služby během svého studia na Harvardu, když hovořil se svým otcem o obtížích publikování akademických prací. Uživatelé mohou prezentovat, prohlížet a sdílet dokumenty v různých formátech, odkazovat na dokumenty či vkládat dokumenty do webových stránek prostřednictvím technologie iPaper. Samotný web se prezentuje jako „největší online knihovna, ve které uživatelé mohou číst, zveřejňovat, prohlížet, vyhledávat, stahovat a sdílet dokumenty, obrázky, prezentace a různé písemné práce.“1 Služba nabízí svým uživatelům „propojit se do jednoho velkého stáda, které může mezi sebou interaktivně komunikovat a sdělovat si dojmy.“2 K dalším podobným službám se řadí Docstoc, edocr, WePapers a Issuu.

Hulu

2008

Hulu je distribuční platforma digitálního profesionálně vytvořeného obsahu třetích stran, jež vznikla jako společný podnik televizní stanice NBC, Fox a ABC v roce 2007. O rok později byla spuštěna její beta verze v USA. Sledování video obsahu online je regionálně omezeno, a to pouze na území USA a Japonska včetně jejich zámořských území.  Uživatelé mají možnost sledovat filmy, dokumenty a televizní seriály od více než 260 společností online a zdarma, existuje však také placená verze Hulu Plus od roku 2010. Bezplatná i placená verze obsahují reklamu, nicméně placená verze nabízí rozšířenou knihovnu obsahu. Název Hulu si jeho tvůrci vypůjčili z čínského slova „húlú,“ což může znamenat buď druh tykve lavicovitéo tvaru,1 jejíž vysušené zralé plody se používají jako nádoby a k výrobě nástrojů a ozdobných předmětů) nebo interaktivní záznam.

Prezi

2009

Program a intuitivní nástroj k tvorbě a sdílení flashových prezentací online Prezi nepracuje se „slidy“ známé z Powerpointu, nýbrž s „plátnem,“ na které se skládá veškerý obsah prezentace. Pomocí prezentačních autorských nástrojů, integrovaných prvků a principů myšlenkových map uživatelé mohou vytvořit multimediální, dynamickou, moderní a atraktivní prezentaci. Prezi nabízí základní verzi zdarma, ostatní jsou už zpoplatněné. Jeho tvůrci Peter Arvai, Peter Halacsy a Adam Somlai-Fischer ho spustili v dubnu v roce 2009.

Google Buzz

2010

Google představil na začátku roku 2010 „službu sociálního síťování,“ v podobě nové záložky Buzz1 ve webovém emailu Gmail. Základem služby bylo sdílení videa, fotografií, stavových zpráv a odkazů s přáteli2 na Gmailu. Bylo možné ji využívat jak veřejně, tak v rámci uzavřené komunity. Z řad uživatelů byla kritizována kvůli automatické aktivaci služby u všech uživatelů Gmailu a inteligentní automatice hledání nových komunitních přátel.3 Google ukončil její činnost na konci roku 2011.

Pinterest

2010

Vznik „online sociální nástěnky“ se datuje do roku 2009, kdy ji vytvořili Ben Silbermann, Paul Sciarra, a Evan Sharp. Zájem internetové veřejnosti však vzbudila až o dva roky později. Pinterest umožňuje vytvářet, spravovat a sdílet tematicky podobné koláže fotografií, obrázků a videa. Cílem projektu je propojit uživatele se vším, co jim připadá zajímavé. Je považována za nejrychleji rostoucí webovou službu dneška. Až do léta letošního roku bylo nutné žádat o přijetí. Její název je odvozen od anglických slov „pin“ a „interest.“ Uživatelé mají připichovat1 na svůj profil, tak jako na klasickou nástěnku, „vše zajímavé“ včetně odkazů2 na další vizuální obsah a sdílet ho s ostatními. Kvůli odkazům na další fotografie a obrázky na internetu se ozvaly kritické ohlasy, které zpochybňovaly správné nakládání s autorskými právy a ochranou duševního vlastnictví. Od října letošního roku mohou také firmy vytvářet firemní profily.

Instagram

2010

Mobilní aplikace pro operační systémy iOS a Android umožňuje uživatelům pořizovat, upravovat pomocí řady digitálních filtrů a sdílet fotografie z mobilních telefonů na několika online sociálních sítích. Projekt spustili Kevin Systrom a Mike Krieger v říjnu 2010. V dubnu letošního roku ji odkoupil Facebook. Její název je odvozen od anglických slov „instant“ a „telegram.“ Charakteristickým rysem Instagramu je čtvercový tvar fotografií. V reakci na žádosti uživatelů přišel Instagram s webovou verzí a profilovými stránkami pro webové uživatele. Přes webové rozhraní mohou uživatelé jednoduše označovat jednotlivé obrázky „líbí se mi,“ přidávat komentáře, sdílet, stát se followerem. K službám, které přístup k prohlížení instagramových obrázků z webu umožňují, patří např. Webstagram, Pinstagram nebo PhotoFlow. Pokus Instragramu o změnu licenčních podmínek užití1 čelil velké kritice ze strany uživatelů.

pheed

2012

Platformu sociálních médií ke sdílení digitálního obsahu založila skupina přátel sdružující se v komunitě technologie a zábavy. Jejím spoluzakladatelem je i internetový podnikatel O.D. Kobo. Uživatelé mohou zpeněžit svůj obsah, a to tak, že buď přístup k jejich kanálu nebo samotný živý přenos jsou zpoplatněné.

Mobilní technologie

Smartphone

2000

Chytrý telefon je „mobilní telefon, který využívá pokročilý operační systém a aplikační rozhraní, které umožní instalaci nebo úpravy programů.1 IBM Simon je považován za prapředka dnešních smartphonů, který se objevil v roce 1993. K jeho funkcím patřily kalendář, adresář, ovládání přes dotykovou obrazovku, světové hodiny, kalkulačka, poznámkový blog, e-mail, fax a hry. Samotné označení smartphone se objevilo při uvedení telefonu značky Sony Ericsson GS88. Prvním prodávaným smartphonem byl v roce 2000 Ericsson R380 Smartphone s operačním systém Symbian a Nokia 9210 communicator s barevnou obrazovkou. Po něm následovaly Nokia 9500 s fotoaparátem a Wi-Fi připojením a Nokia E90 s GPS. Až do roku 2011 se řadil Symbian k nejpoužívanějšímu operačnímu systému, pak ho předběhl Android, operační systém s otevřeným kódem. Apple přišel se svým mobilním operačním systém iOS v roce 2007, o tři roky později vydal i Microsoft svůj mobilní operační systém Windows Phone. Operační systémy umožňují vytváření vlastních aplikací, které určují možnosti chytrého telefonu.

iPhone

2007

Společnost Apple uvedla na trh chytrý telefon (smartphone) iPhone na konci června 2007, který usnadnil používání sociálních médií kdykoli a kdekoli. Jedná se o zařízení kombinující funkce klasického mobilního telefonu s digitálním fotoaparátem a multimediálním přehrávačem. K jeho ovládání slouží velký dotykový displej s virtuální klávesnicí. Přístroj běží na operačním systému iOS. V současné době je na trhu dostupná už jeho šestá generace, jež byla představena veřejnosti na podzim 2012.

Android

2007

Konsorcium Open Handset Alliance1 vytvořilo otevřenou mobilní platformu, postavenou na jádře systému Linux a operační systém Android uvedlo na trh ke konci roku 2007. Google koupil v roce 2005 Android Inc., společnost původně vyvíjející stejnojmenný systém. Ten následně v rámci Open Handset Alliance, jejímž je členem, uvolnil jako open-source.

Qik

2008

Qik je mobilní služba na pořízení a sdílení živého videa a aplikace na video hovory, která umožňuje uživatelům streamovat živé video z jejich mobilních telefonů na internet. Qik založili v roce 2007 Ramu Sunkara, Bhaskar Roy a Nikolay Abkairov. Na začátku roku 2011 došlo k fúzi se Skype.

Mobilní aplikace

2009

Mobilní aplikace se pomalu stávají součástí každodenního života jejich uživatelů. K jejich funkcím patří bohatší zkušenosti uživatelů, automatické příspěvky a aktualizace statusů, některé rysy Webu 2.0, vyhledávání podle skupin či zájmů, různá upozornění, geolokační služby, sdílení obsahu (obzvláště hudby a fotografií).

GroupMe

2010

GroupMe nabízí mobilní aplikaci běžící na několika platformách pro skupinové posílání SMS zpráv, konferenční hovory, sdílení polohy a fotografií. Vznikla v roce 2010 a jejími tvůrci jsou Jared Hecht a Steve Martocci. Uživatelé mohou vytvářet skupiny kontaktů, kterým jsou následně přidělena unikátní telefonní čísla. V případě poslání SMS je zpráva automaticky odeslána na všechny kontakty ve skupině. V případě vytočení daného čísla ve skupině se uskuteční konferenční hovor. I když je služba dostupná ve více než 500 zemích, ČR mezi nimi není. Vloni tuto službu koupil Skype.

Path.com

2010

Mobilní osobní síť nebo digitální deník Path je na světě více než 2 roky. Založili ji Dave Morin, bývalý senior platform manager z Facebooku, a Shawin Fanning, spoluzakladatel Napsteru. Path je primárně určen pro užší okruh přátel, známých a rodinných příslušníků. V Path je možné mít maximálně 150 přátel. Nabízí aplikaci pro mobilní telefony (iPhone a Android), je založený na geolokaci, vyžaduje reciproční model přátelství, umožňuje sdílet statusy, komentáře, hudbu, fotografie, aktuální polohu.

Ostatní technologie

Lunarstorm

2000

iPod

2001

Firma Apple uvedla na trh multimediální MP3 přehrávač iPod v říjnu v roce 2001, který se vyznačuje jednoduchým a funkčním uživatelským rozhraním a ovládá se dotykovým kolečkem, u pozdějších verzí dotykovým displejem. Zahrnuje modely Classic, Touch, Nano a Shuffle.

Podcasting

2004

V roce 2004 spatřilo světlo světa podcasting, které označuje „metodu šíření informací.“1 Adam Curry přišel jako první s myšlenkou automatizovat poskytování a synchronizaci textového a později i obrazového obsahu na přenosné audio přehrávače. Tento novotvar vznikl spojením dvou slov „iPod,“ přehrávače od firmy Apple a anglického slova „broadcasting.“ Jednotlivé navazující audio nebo video záznamy, tzv. „podcasty nebo audio RSS“ autor publikuje na webu. Specializovaný program průběžně stahuje a nahrává nové soubory do přehrávače uživatele.

Friendfeed

2007

Groupon

2008

Groupon, americký internetový slevový server, tzv. slevomat, se orientuje na hromadné nakupování. Vznikl v roce 2008 a začínal ve vybraných městech Spojených států amerických. Jeho zakladatelem je Andrew Mason. Jeho název je odvozen od anglických slov „group“ a „coupon.“ Slevomat nabízí každý den jednu akční nabídku na výrobky či služby, která se aktivuje až při nákupu dostatečného počtu zákazníků.

HootSuite

2008

HootSuite, nástroj pro správu účtů na sociálních sítích1 byl spuštěn v roce 2008. Vytvořil ho Ryan Holmes společně s týmem ze společnosti Invoke Media. Zpočátku byl aplikací pro Twitter, následně se integrovaly další sociální sítě (Facebook, Google+, LinkedIn, …). HootSuite umožňuje se spojit na několika účtech sociálních médií prostřednictvím webu, mobilního zařízení či počítače. K jeho populárním konkurentům patří TweetDeck, Seesmic, Involver, Sprout Social, Buffer nebo GroupTweet.

Google Wave

2009

Jednalo se o webovou aplikaci a počítačovou platformu snažící se sjednotit e-mail, instant messaging, wiki a online sociální síť. V průběhu roku 2009 byl Google Wave postupně zpřístupňován vybraným uživatelům, následující rok se otevřel veřejnosti. V srpnu 2010 však byl vývoj projektu ukončen, neboť podle Googlu nezaznamenal dostatečný zájem uživatelů.

iPad

2010

V dubnu 2010 se objevil na trhu iPad - multimediální počítač typu tablet s dotykovým displejem, který nahradil fyzickou klávesnici. iPad je vhodný k práci s různými multimediální formáty.

Virtuální světy a online sociální hry

Second Life

2003

Second Life, projekt vyvinutý společností Linden Lab v roce 2003, je „trojrozměrný virtuální svět s neomezenými možnostmi,“ neboť obsah utvářejí sami hráči. Hráči spolu chatují, vytvářejí a prodávají předměty, cestují nebo se vzdělávají, v podstatě „žijí svůj druhý život“. Uživatelé virtuálního světa nazvaní „obyvatelé (residents)“ ke vzájemné interakci používají své avatary a v Second Life lze i vydělávat a utrácet peníze.

Zynga

2007

Vývojářská společnost Zynga vyvíjí online hry a aplikace pro mobilní zařízení a online sociální sítě, které pracují samostatně na mobilních platformách a jako aplikační widgety na sociálních sítích. Její poslání je „propojit svět prostřednictvím her.“1 Portál byl pojmenován po americkém buldokovi Zinga, kterého kdysi vlastnil zakladatel Zyngy Mark Pincus. Zynga.com se od letošního března stala i sociální platformou nabízející hry z vlastní i cizí produkce. Proslavila se hlavně tituly CityVille, FarmVille, The Ville, Words with Friends, Mafia Wars nebo CastleVille.

Twinity

2008

Twinity byl prvním 3D online virtuálním světem, vybudovaný na základě replik velkých měst z celého světa. Jeho obyvatelé se nazývají „Twinizané“1 a virtuální verze skutečných měst „zrcadlový svět.“2 K prvním virtuálním městům patřil Berlín, Singapore, Miami, Londýn a New York. Veřejná beta verze byla spuštěna v roce 2008 německou společností Metaversum GmbH.

FarmVille

2009

Zynga vytvořila online flashovou síťovou hru FarmVille, jež je přístupná i na Facebooku. Ve FarmVille se z hráčů stávají virtuální farmáři a jejich úkolem je hospodařit na farmě.

Mikroblogování

Jaiku

2006

Online sociální síť, mikroblogovací a lifestreamingová služba byla dílem dvou Finů Engeströma Jyriho a Petteriho Koponena, jež byla spuštěna v roce 2006. „Jaiku byla svého času nadějná konkurence pro Twitter,“1 kterou o rok později koupil Google. Ten se však rozhodl na začátku letošního roku ji zavřít zřejmě kvůli rostoucí popularitě vlastního dítěte Google+. Jaiku kromě webu nabízela mobilního klienta a lifestreaming – něco podobného, co dnes existuje na Facebooku jako Timeline.

Twitter

2006

Twitter je mikroblogovací služba a online sociální síť, prostřednictvím které její uživatelé posílají krátké, textové příspěvky, tzv. tweety (tweets) a následují příspěvky ostatních. Tweety se zobrazují v profilu uživatele a na stránkách jeho odběratelů (followers). Doručování příspěvků může být omezeno jen na určité účty nebo povoleno širokému publiku. Uživatelé mají možnost tweetovat prostřednictvím webové stránky, IM, desktopových, mobilních a webových aplikací a zpoplatněných SMS. Službu založili Jack Dorsey, Biz Stone a Evan Williams. Od jejího spuštění pod názvem „twttr“ v roce 2006 její oblíbenost neustále roste, v roce 2012 měla více než 500 miliónů aktivních uživatelů a patří k 10 nejnavštěvovanějším webovým stránkám na internetu.1 „Twitter "je informační síť v reálném čase, která umožňuje uživatelům přístup k nejnovějším příběhům, nápadům, názorům a zprávám."1 Během brainstormingu Dorsey přišel s myšlenkou, „že jedinec by mohl komunikovat s malou skupinou lidí pomocí SMS.“2 Samotný název Twitter znamená „cvrlikání“ nebo „štěbetání“ a měl vystihovat podstatu služby – informování o tom, co právě uživatel dělá. Služba je využívána k organizování protestů, jako forma občanské neposlušnosti či efektivní nouzový komunikační prostředek, nástroj pro komunikaci a výuku na vysokých školách. Televizní vysílání se stalo díky Twitteru více interaktivní a sociální. Rok 2007 byl označován za rok Twitteru ve webových aplikacích. Na Twitteru hrají důležitou roli tzv. „hashtagy,“3 které sdružují konverzace ve vláknech a vytvářejí komunity kolem konkrétních zájmů.

tumblr.

2007

Mikroblogovací službu spustil v roce 2007 David Karp. Tvůrcem produktu je Marco Arment. Uživatelé mohou vkládat text, foto, video a audio, citace nebo odkazy.

Plurk

2008

Mikroblogovací služba a online sociální síť Plurk je hodně podobná Twitteru. Vznikla v roce 2008 v rukách The A-team. Uživatelé mohou zasílat krátké zprávy1 tzv. „plurky“ nebo odkazy včetně videa či obrázků, které se zobraují na časové ose. Ukazatelem aktivity uživatele je tzv. karma systém. Karma stoupá či klesá v závislosti na uživatelově aktivitě mikroblogování. Ve srovnání s Twitterem je Plurk více uzavřený, většina profilů a mikropříspěvků nejsou veřejná jako je tomu i Twitteru. Podle vývojářů samotný název Plurk vznikl zkrácením anglických slov „people“ a „lurk,“ spojením anglických slov „play“ a „work,“ a zkrácením anglických slov „peace, love, unity, respect a karma.“

Sociální firemní software

Jive

2006

První verze sociálního firemního softwaru pod názvem Clearspace byla vydána v roce 2006, poslední nazvaná Jive vyšla letos. Je to nástroj určený ke spolupráci a správě znalostí. Společnost Jive Software založili Matt Tucker a Bill Lynch v roce 2001. Jive integruje funkce online komunit, microblogingu, sociální sítě, diskuzních fór, blogů, wiki systémů a IM komunikace do jednoho uživatelského rozhraní. Jive se prezentuje jako „světová jednička v poskytování sociálního podnikání.“

IBM Connections

2007

IBM Connections je sociální software pro otevřené sdílení informací ve firemním prostředí,“1 vytvořený společností IBM v roce 2007. Tato platforma umožňuje zaměstnancům, ale i jejich zákazníkům a obchodním partnerům spolupracovat, vyhledávat informace a experty a utvářet komunity. Služba existuje už i na bázi cloud computingu. Nástroj ke sdílení informací mezi zaměstnanci, vytváření a prohledávání wiki, správě dat v projektech, sdružování v komunitách podle svých pracovních zájmů.

Work.com

2008

S myšlenkou „sociálního přístupu ke zvyšování výkonnosti“1 přišli v polovině roku 2008 George Babu, Daniel Debow a David Stein z kanadského startupu Rypple. Jednalo se o webovou platformu pro řízení výkonu, která pomáhá manažerům a zaměstnancům zvyšovat výkonnost pomocí koučování, neustálé zpětné vazby v reálném čase a smysluplného uznání. Na konci loňského roku ji koupila společnost Salesforce, jeden z předních hráčů na trhu s vnitropodnikovými systémy v cloudovém prostředí a přejmenovala ji na Work.com.

Yammer

2008

Online vnitrofiremní sociální síť byla spuštěna před čtyřmi roky na konferenci TechCrunch50. Založili ji David Sacks a Adam Pisoni. Původně Yammer fungoval jako firemní mikroblogovací služba. Po letošní akvizici s Microsoftem služba nadále běží samostatně, ale postupně dochází k integraci s dalšími systémy od Microsoftu.1 Firemní síť je určena pro uzavřenou skupinu lidí k rychlejší a efektivnější komunikaci, spolupráci a výměně znalostí. Síť je přístupná pouze uživatelům s fungujícím firemním e-mailovým účtem. Kolegové mohou vkládat příspěvky, obrázky, videa, ankety, komentáře, sdílet a editovat dokumenty, vytvářet pracovní skupiny, posílat zprávy i z mobilních zařízení, vyhledávat v  konverzacích. Yammer nabízí základní verzi zdarma.

Salesforce Chatter

2010

Salesforce.com je jedním z předních hráčů na světovém trhu s vnitropodnikovými systémy. Chatter je vnitropodniková sociální síť, kterou najdeme v portfoliu Salesforce od poloviny roku 2010. Uživatelé mají přístup k informacím v reálném čase o tom, co se děje ve společnosti.

Streaming

Justin.tv

2007

Streamovací služba.

Spotify

2008

Spotify, švédská hudební online služba vznikla v roce 2006. Její tvůrci Daniel Ek, Martin Lorentzon ji spustili o dva roky později. Nabízí digitálně omezený streaming hudby od vybraných nahrávacích společností (Sony, EMI) v bezplatné i placené verzi. Za předplatné 10 dolarů umožňuje poslech hudby online i její lokální stažení do počítače nebo mobilních zařízení. Bezplatná verze nabízí omezený počet skladeb k poslechu včetně reklam. „Kombinuje předplatitelské služby, stahování skladeb z nabídky, uživatelské rádio a sociální média, a to vše pod jednou střechou," uvedl mediální expert Aram Sinnreich z Rutgersovy univerzity.“

Geolokační služby

Google Latitude

2009

V roce 2009 spustil Google geolokační službu Google Latitude, která umožňuje zobrazit polohu a stavovou zprávu přátel v Mapách Google a sdílet s nimi vlastní polohu. O bezpečnost uživatelských dat je postaráno tak, že služba vyžaduje souhlas pozorovaných osob.

foursquare

2009

Mobilní geolokační1 aplikaci s prvky sociální sítě foursquare spustili v roce 2009 Dennis Crowley a Naveen Selvadurai. Její název pochází z americké míčové hry. Služba umožňuje „podělit se s přáteli o zážitky, zkušenosti a tipy z právě navštívených míst“2 prostřednictvím chytrého telefonu s GPS. Uživatelé sdílejí své aktivity a aktuální polohu, tzn. že se přihlašují nebo zapisují3 na konkrétních místech v reálném světě,4 zakládají nová místa a umisťují je na mapě, místa začleňují do kategorií a přiřazují jim značku,5 vytvářejí komentáře, recenze a doporučení k jednotlivým místům, doplňují zajímavé informace nebo zveřejňují fotografie. Ze zapsaných návštěv různých podniků (restaurace, obchody, služby) získávají body, které jsou různě ohodnoceny tzv. odznaky6 podle četnosti návštěvy. Za pravidelné návštěvy pak čerpají benefity. Nejčastější návštěvník daného místa se stává starostou.7 K podobným službám patří www.brightkite.com nebo www.loopt.com.