20. sajandi kirjanduse ajajoon

Events

Fyodor Dostoevski (1821-1881)

1821 - 1881

Fjodor Dostojevski oli vene kirjanik. Ta kirjutas romaane, lühijutte ja esseid. Ta tegeles ajakirjanduse ja filosoofiaga. Tema teosed käsitlevad inimpsüühikat 19. sajandi Venemaa poliitilistes ja sotsiaalsetes oludes. Kirjanduskriitikud on nimetanud teda üheks maailmakirjanduse suurimaks psühholoogiks.

Tema peateosed on "Kuritöö ja karistus" (1866), "Idioot" (1869) ja "Vennad Karamazovid" (1880). Kokku kirjutas ta 11 romaani, 3 novelli, 17 lühiromaani ja palju muud. Kuigi ta pole 20. sajandi kirjanik, mõjutasid tema teosed väga paljusid 20. sajandi kirjanike töid.

Marcel Proust

1871 - 1922

Valentin Louis Georges Eugène Marcel Proust oli prantsuse kirjanik, kes aastail 1909–1922 kirjutas Marcel Proust mitmeköitelise romaanisarja "Kaotatud aega otsimas" ("À la recherche du temps perdu"). Selle esimene köide "Swanni poolel" ("Du côté de chez Swann", 1913) ei äratanud tähelepanu. Pärast sõja lõppu ilmus romaani teine osa "Õitsvate neidude varjus" ("A l'ombre des jeunes filles en fleur", 1919), mis sai Goncourti preemia ja tõi Marcel Proustile kuulsuse.

A.H. Tammsaare

1878 - 1940

Anton Hansen Tammsaare oli eesti kirjanik, esseist, kultuurifilosoof ja tõlkija, Ajapikku omandas Tammsaare looming suure psühholoogilise sügavuse ja ühiskonnakriitilise teravuse, rikastus kunstiliselt ja mitmekesistus elukujutuse poolest. Ta on 20. sajandi eesti romaani kõige silmapaistvamaid esindajaid. Samas ei piirdunud Tammsaare temaatikas Eesti maaeluga, vaid käsitles ka ajaloolisi ja fantaasiaküllaseid teemasid. Lisaks romaanidele on Tammsaare avaldanud miniatuure, kunstmuinasjutte, artikleid ja esseid ning tõlkinud hulgaliselt nii ilukirjandust kui publitsistikat.

Virginia Woolf

1882 - 1941

Virginia Woolf oli briti kirjanik ja feminist, üks tähtsamaid modernistliku romaani esindajaid. Oma romaanides rakendas ta teadvuse voolu tehnikat. Lisaks romaanidele kirjutas Woolf ka novelle ja kirjanduslikke esseid. Virginia Woolfi tugev külg on sisemine dialoog, mille abil ta tungib inimese teadvuse äärmiste piirideni ja üritab talletada laiaulatusliku silmapilgu kestvaid tegelaste minevikku ja tulevikku. Teostel puudub kindel süžee, jutustust siduv intriig, pole sõlmitusi ega lahendusi, järjekindlat tegevustikku.

James Joyce

1882 - 1941

James Joyce oli iirlasest kirjanik ja luuletaja, kes oli modernist. Tema tuntuim teos oli "Ulysses." Ta oli usuvastane. Ta sai enda teoste pihta nii kriitikat kui ka kiitust, mõned teosed olid lihtsalt teistest paremad, nii see kipub olema.

Gustav Suits

1883 - 1956

Gustav Suits oli eesti luuletaja ja kirjandusteadlane, põgenes 1944 aastal Rootsi ja esindas sealseid kodu igatsevaid eestlasi.

Boriss Pasternak

1890 - 1960

Boriss Leonidovitš Pasternak oli venekeelne luuletaja ja kirjanik, Nobeli kirjandusauhinna laureaat 1958; rahvuselt juut.

William Faulkner

1897 - 1962

William Faulkner oli ameerika kirjanik, 1949. aasta Nobeli kirjandusauhinna laureaat.

Vladimir Nabokov

1899 - 1977

Nabokov oli vene päritolu USA kirjanik. Tema tuntuim romaan "Lolita" (1955), mis räägib minategelase pedofiilsest suhtest oma 12-aastase kasutütrega, oli ilmudes paljude jaoks šokeeriv. Kirjanik sündis 1899. aastal Peterburis rikkas aadliperekonnas, kes revolutsiooni ajal emigreerus Berliini, kus Vladimir elas järgmised 15 aastat ning pälvis vene kogukonnas noore andeka kirjamehe tunnustuse. 1937 lahkus Nabokov perega Pariisi ning 1940 Ameerikasse. USAs pidas ta lisaks kirjanikutööle loenguid ülikoolides. 1959 kolis ta Šveitsi, kus ta 1977. aastal suri.

Noor-Eesti

1905 - 1915

NOOR-EESTI on 20. sajandi alguses Tartus kokku tulnud noorte rühmitus, mis 1905. aasta suurte sotsiaalsete murrangute tuultes muutis oluliselt kogu Eesti vaimsust ja kultuuri. Noor-Eestit võib pidada ka agressiivseks kultuuripoliitiliseks liikumiseks, mis seadis oma ülesandeks eesti ühiskonna muutmise.

Samuel Beckett

1906 - 1989

Iiri päritolu kirjanik, kelle üks tuntumaid teoseid oli "Godod't oodates", oli tuntud enda tragikoomiliste teoste eest. Modernist.

Czeslaw Milosz

1911 - 2004

Poola juut, kes ise Auschwitzis oli, kuid eluga pääses. Tema teosed peegeldavad tema isiklike jubedaid kogemusi.

Albert Camus

1913 - 1960

Albert Camus oli prantsuse kirjanik ja filosoof. Kuigi teda on tihti seostatud eksistentsialismiga, eelistas ta, et teda tuntaks pigem inimese ja mõtlejana kui mingi koolkonna või ideoloogia esindajana. 1957. aastal pälvis Albert Camus Nobeli kirjandusauhinna. Ta oli esimene Aafrikas sündinud inimene, kes sai Nobeli kirjandusauhinna. Ta on ühtlasi laureaatidest kõige nooremana surnud: ta hukkus autoõnnetuses vaid 3 aastat pärast auhinna saamist.

"Kadunud põlvkond"

1914 - 1945

Luuletaja Gertrude Stein kirjutas mõni aeg pärast Esimest maailmasõda sõbrale Ernest Hemingwayle, et kirjanik kuulub kadunud põlvkonda. Stein viitas selle kirjandusajalukku läinud mõttega tõigale, et paljud sõjas käinud või sõda näinud (loome)inimesed ei saanud kunagi enam päris endiseks, miski oli neis sõjas lõplikult murdunud.

Ulysses

March 1918

Ulysses" on James Joyce'i romaan, mis ilmus esmalt järjejutuna USA ajakirjas The Little Review (märts 1918 kuni detsember 1920) ning tervikuna 1922 Sylvia Beachi väljaandel Pariisis. Romaani tegevus toimub Dublinis 16. juunil 1904, selle peategelane on Leopold Bloom. Teose ülesehituses on ohtralt paralleele "Odüsseiaga". Teose peategelase perekonnanime järgi tähistatakse 16. juunit mitmel pool maailmas Bloomsday'na. Prantsuse ajaleht Le Monde valis selle 1999. aastal sajandi 100 parima raamatu hulka.

Jaan Kross

1920 - 2007

oli eesti proosakirjanik, luuletaja, esseist ja tõlkija. Ta esitati mitu korda Nobeli kirjandusauhinna kandidaadiks.

"Kõrboja peremees"

1922

Anton Hansen Tammsaare romaan

"Suur Gatsby"

1925

F.S. Fitzgeraldi romaan.

"Tõde ja õigus"

1926

Anton Hansen Tammsaare romaan.

"Läänerindel muutuseta"

1929

Erich Maria Remarque'i romaan I maailmasõja aegsetest koledustest, raamat iseloomustas kadunud põlvkonda.

"1984"

1949

George Orwelli romaan.

"Sõrmuste Isand"

1954 - 1955

J.R.R Tolkien meistriteos, kus minu lapsepõlve kangelane Legolas läbi Middle-Earthi enda kaaslastega reisib ja üks väike kääbus(?) (hobbit) nimega Frodo hävitab sõrmuse, mis kuulus kurjale lordile Sauronile, kuid Frodo oli minujaoks alati teisejärguline tegelane, 10-aastane Joonas tahtis "Kuninga Tagasitulekut" käest ära pannes üle kõige vibu ja noolt.

Doktor Živago

1955

Romaan "Doktor Živago" valmis detsembris 1955. Seda NSV Liidus avaldada ei õnnestunud, aga see toimetati salaja välismaale ja ilmus Itaalias 1957. NSV Liidus ilmus "Doktor Živago" alles 1988. aastal. Kuid samizdati kaudu levis see NSV Liidus põranda all juba aastakümneid varem. Aastal 1958 määras Rootsi Akadeemia Pasternakile Nobeli kirjandusauhinna "tema olulise panuse ees nii kaasaegsesse lüürikasse kui ka suure vene jutustamistraditsiooni vallas". Seega ei saanud ta Nobeli auhinda ainult romaani "Doktor Živago" eest. 25. oktoobril saatis Pasternak Rootsi Akadeemiale telegrammi, milles tänas neid auhinna eest. Kuid 29. oktoobril saatis ta võimude survel uue telegrammi, milles loobus auhinnast.

"Lolita

1955

Nabokovi romaan, mis räägib minategelase pedofiilsest suhtest 12-aastasega.

"Wikmani poisid"

1988

Jaan Krossi romaan.

"Valmis surema"

1994

Te tahtsite teoseid, mis meid on kõige rohkem mõjutanud ja kuna Bob Dylan sai Nobeli kirjanduspreemia võin mina siia ka The Notorious B.I.G albumi kirjutada. Kuid ma leian, et tegu on luulega, muusika seal taga on küll tore ja sujuv, kuid siiski kõige tähtsam on lüürika. See album heitis valgust sellele, mis toimus minujaoks täiesti tundmatus maailmas, Ameerika getodes, mis pani mind mõtlema ka Eesti vaestematele linnaosadele, näiteks Lasnamägi ja Kopli, kui raske elu tegelikult võib olla ja kuidas inimesed on kõigeks valmis, et vaesusest pääseda. Elus pole miski garanteeritud ja tuleb tänulik olla selle eest, mis sul on. Kindlasti üks parimaid räpp albumeid mis 20. sajandil välja lasti.

"Lohejooksja"

2003

Khaled Hosseini raamat poisist, kes kasvab Afghanistanis üles ning põgeneb sealt siis, kui venelased Afghanistaani vallutavad ja kogu ala järgmisteks aastakümneteks destabiliseerib. Natukene ajastust mööda, kuid tegu on minu jaoks ühe parima raamatuga, mida lugenud olen. Tänu sellele hakkasin paremini mõistma kogu Islami kultuuri ja kui raske nendes riikides praegu on, paljud minud poliitilised vaated on alguse saanud sellest samast raamatust.