Vývoj sociálních médií - sdílení obsahu

Sdílení multimediálního obsahu

Napster

1999

Zakladatelé Napsteru Shawn Fanning,  John Fanning, a Sean Parker spustili službu na sdílení hudby, která vydláždila cestu další online službě -streaming audio souborů. Uživatelé mohli snadno a sdílet své MP3 soubory s ostatními. Avšak jeho „snadné použití“ vedlo k masivnímu porušování autorských práv, proto byla původní služba soudem ukončena v roce 2001.

Last.fm

2002

V roce 2002 založili Felix Miller, Martin Stiksel, Michael Breidenbruecker a Thomas Willomitzer internetové rádio a hudební komunitní portál Last.fm. V roce 2005 se Last.fm spojil s Audioscrobbler. Dnes je Last.fm spíše hudební sociální sítí, včetně hudební encyklopedie a systému pro doporučování hudby. Komunitní služba nabízí svým posluchačům rozpoznat jejich hudební styl. „Program za pomoci doplňků pro přehrávače automaticky zkoumá, jakou hudbu posloucháte, a je schopný vám vytvořit vlastní internetové rádio přesně podle vašich preferencí, a to i od interpretů, které jste třeba dosud neznali. Kromě toho můžete porovnat svůj hudební vkus se svými přáteli.“

Picasa

2002

Aplikace pro úprávu a editaci fotografií. Původně placený software pro práci s fotografiemi vytvořila společnost Lifescape v roce 2002, který v roce 2004 odkoupila společnost Google a nabídla ho uživatelům zcela zdarma. Pomocí této aplikace je možné např. organizovat všechny fotografie, seřazovat je do skupin, chronologicky procházet jednotlivá alba, vytvářet nová alba, přidávat různé efekty, sdílet fotografie na webu, nahrávat je na blogy atd. Její název vznikl složením jména španělského malíře Pabla Picassa, španělským souslovím „mi casa“ a zkrácením anglického slova pictures „pic.“

Delicious

2003

Delicious je webová služba zaměřená na sdílení záložek či odkazů, (social bookmarking) která umožňuje  ukládat, třídit, sdílet záložky on-line zdrojů, vyhledávat v nich a sdílet je. Záložky jsou opatřeny štítky (tags) či tagy, podle kterých je možné následně v záložkách vyhledávat, psát krátké poznámky či anotace. U každé záložky se také zobrazí datum uložení a počet osob, které si danou záložku také uložili. Uložené odkazy lze samozřejmě také importovat či exportovat. Jejím zakladatelem je Joshua Schachter.  V letech 2005 – 2011 ji vlastnila společnost Yahoo!, od roku 2011 je novým majitelem společnost Avos Systems. Jeho předchůdcem byl Muxway, blog s odkazy, který vyrostl z textového souboru, jež Schachter udržoval, aby měl přehled o odkazech. Jméno domény „del.icio.us“ je příklad doménového hacku, nekonvenční kombinace písmen za účelem vytvoření slova nebo fráze. Služba používá nehierarchický kategorizační  systém na bázi klíčových slov, ve kterém mohou uživatelé štítkovat každou ze svých záložek libovolným počtem klíčových slov. 

Photobucket

2003

Photobucket byl první významnou službou na online sdílení fotografií ( později i videa), kterou založili v roce 2003 Alex Welch a Darren Crystal. Dnes je vyhledávaným místem k nahrávání, stahování, sdílení, vyhledávání fotek, videa, grafických záložek a vytváření prezentací.

flickr

2004

Komunitní web pro sdílení fotografií a videa založili v roce 2004  bývalí zaměstnanci kanadské společnosti Ludicorp Stewart Butterfield a Caterina Fake. O rok později ho koupila společnost Yahoo!. Službu hojně využívají bloggeři. Mnoho fotografií je šířeno pod licencí umožňující další použití, proto Flickr můžeme považovat za fotobanku.

Vimeo

2004

Vimeo, webový projekt určený ke sdílení audiovizuální autorské a umělecké tvorby spustili v roce 2004 Jakob Lodwick a Zach Klein. Vimeo je zaměřené na filmovou uměleckou komunitu, zatímco YouTube cílí na zájmy masové společnosti. Jeho název vznikl při hraní se slovem „video“ a přidáním anglického zájmena „me,“ které odkazuje na tvůrce videa, a navíc je přesmyčkou anglického slova „movie.“ Aktivní a pravidelně přispívající uživatelé komunity se pojmenovali „Vimeans.“

Digg

2004

Zakladateli služby se zaměřením na sdílení zpráv a novinek jsou Kevin Rose, Owen Byrne, Ron Gorodetzky a Jay Adelson. Původně vznikla jako online komunita, kde uživatelé mohli objevovat a sdílet obsah z libovolného místa na internetu. Zakladatele napadl koncept katalogu, jehož obsah určují samotní uživatelé hlasováním, v praxi to znamená, že odkazují přímo na jednotlivé články z webu. Název Digg odkazuje na myšlenku, že uživatelé jsou schopni „vykopat příběhy z hromady a umístit je na titulní stránce.“ Jelikož dig.com bylo už zaregistrováno, přidáním písmene „g“ ke slovu dig, se zrodil název digg.com. Dnes se Digg vyprofiloval jako zpravodajský portál s uživatelsky řízeným  obsahem. Hlavní stránka webu je dynamická a zobrazený obsah ve formě videa, článku, podcastingu, fotografie, je vybrán jen jeho uživateli na základě hlasování o jeho historii a oblíbenosti. Služba Digg je výsledkem kombinace indikace obsahu, blogování a záložek s demokratickým redakčním dohledem, který umožňuje, aby členové komunity posuzovali a filtrovali informace na základě důležitosti a užitečnosti. „Diggování článků“ vyjadřuje způsob bodování, hlasování či vyjádření názoru, že se daný odkaz uživateli líbí. Uživatelům se nabízí možnost objevovat různorodý obsah, být informován o aktuálním dění v různorodých oblastech, diskutovat o něm s ostatními, navazovat nová přátelství se stejně orientovanými lidmi.

reddit

2005

Reddit je open source služba na sdílení novinek a zpráv, velice podobná službě Digg. Zprávy jsou zobrazovány na základě osobních preferencí uživatelů a oblíbenosti komunity. „Uživatelé upozorňují na článek a ostatní uživatelé ho posunují svými hlasy nahory nebo dolů.“1 Reddit má jednoduché rozhraní a málo reklamy, což uživatelé obzvlášť oceňují. Založili ho v roce 2005 Alexis Ohanian a Steve Huffman. Od roku 2011 vlastní Reddit společnost Advanced Publications. Od osatních podobně založených služeb se odlišuje v tom, že nabízí placenou verzi.

Dailymotion

2005

Tři Francouzi Cédric Tournay, Benjamin Bejbaum a Olivier Poitrey založili „francouzskou verzi“ YouTube, online službu na sdílení videa. Údajně se jedná o druhý největší portál na sdílení online videa na světě

YouTube

2005

YouTube se stalo prvním významným komunitním portálem na sdílení videa a hudby. Bylo založeno v roce 2005 zaměstnanci PayPalu Chadem Hurleycm, Stevem Chenem a Jawedem Karimem. O roku později ho koupila společnost Google. Od roku 2008 má YouTube i české rozhraní. Uživatelé mohou nahrávat, zveřejnit, sdílet, komentovat, shlédnout originální obsah. Služba není zpoplatněna, veškeré finance pocházejí z reklamy. Od roku 2008 mohou v USA společnosti MGM, Lions Gate Entertainment a CBS zveřejňovat na YouTube celovečerní filmy a seriály včetně reklamy ve speciální divácké sekci „Shows.“ O rok později byla tato služba zpřístupněna i ve Velké Británii. Od roku 2010 je v provozu online videopůjčovna na americkém, kanadském a britském trhu.

Newsvine

2006

Komunitní zpravodajský portál, který čerpá obsah jak od svých uživatelů, tak z hlavních zdrojů. Uživatelé rozhodují o tom, jaké zprávy je zajímají. Jejími zakladateli jsou Mike Davidson, Calvin Tang, Lance Anderson a Mark Budos.

Vidler

2006

Interaktivní online video platforma pro obchodní účely nabízí svým uživatelům nahrávání, sdílení a tagging1 video souborů, psaní komentářů a vytváření skupin. Zakladatelé společnosti jsou Robert Sandie a Donna DeMarco. Systém vytvořil tým vývojářů, designerů a architektů z firem Rackspace, IBM a Macromedia. Viddler.com byl spuštěn v roce 2006 s „vizí učinit online video interaktivní a snadné.“2 Dříve byla služba pro nekomerční uživatele zdarma, dnes si uživatelé mohou vybrat jednu ze tří placených verzí.

SlideShare

2006

Největší profesní a vzdělávací komunita pro sdílení prezentací byla spuštěna v roce 2006. Jejími zakladateli jsou Rashmi Sinha, Amit Ranjan a Jonathan Boutelle, jenž si uvědomil při pořádání konference, že neexistuje způsob, jak sdílet výsledné prezentace online. SlideShare umožňuje nahrávat a stahovat dokumenty v různých formátech včetně videa a ty pak následně vkládat jako HTML5 objekt do jakékoliv webové stránky, vysílat webináře, hodnotit, připojovat komentáře a sdílet nahraný obsah. Služba existuje v bezplatné i placené verzi. Prezentace do 10 MB mohou uživatelé nahrávat zdarma, větší velikost včetně dalších funkcí jsou už zpoplatněné. Na SlideShare je aktuálně hostováno kolem 9 milionů prezentací sdílených na téměř 1,5 milionu unikátních doménách. Služba měla v březnu 29 milionů unikátních návštěvníků. V roce 2012 ji koupila největší světová profesní sociální síť LinkedIn.

Diigo

2006

Zakladatelé online „sociální informační síťě“ jsou Maggie Tsai a Wade Ren. Diigo uvádí na svých stránkách, že nabízí „dvě služby v jednom“ – nástroj k vyhledávání a spolupráci a zároveň komunitu na sdílení znalostí a různorodého obsahu. Jeho název vznikl z prvních písmen anglických slov „Digest of Internet Information, Groups and Other stuff.“3 Uživatelé mohou ukládat, sdílet, organizovat, taggovat, komentovat a hodnotit odkazy na zajímavé webové stránky, vyhledávat a sdílet znalosti, pořizovat si poznámky a zvýrazňovat text přímo na webových stránkách či v určitých částech. Služba nabízí jak bezplatnou tak placenou verzi.

Flixster

2007

Flixster, online platforma na sdílení filmů byla spuštěna v roce 2007. Jejími zakladateli jsou Joe Greenstein a Saran Chari. Umožňuje sdílet hodnocení jednotlivých filmů, objevovat nové filmy, mít přehled o filmových novinkách přicházejících do kin, shlédnout filmové upoutávky a seznamovat se s podobně zaměřenými uživateli.

scribd

2007

Komunitní web na sdílení dokumentů Scribd spustili jeho zakladatelé Trip Adler, Tikhon Bernstam a Jared Friedman v roce 2007. Trip Adler se inspiroval založením této služby během svého studia na Harvardu, když hovořil se svým otcem o obtížích publikování akademických prací. Uživatelé mohou prezentovat, prohlížet a sdílet dokumenty v různých formátech, odkazovat na dokumenty či vkládat dokumenty do webových stránek prostřednictvím technologie iPaper. Samotný web se prezentuje jako „největší online knihovna, ve které uživatelé mohou číst, zveřejňovat, prohlížet, vyhledávat, stahovat a sdílet dokumenty, obrázky, prezentace a různé písemné práce.“1 Služba nabízí svým uživatelům „propojit se do jednoho velkého stáda, které může mezi sebou interaktivně komunikovat a sdělovat si dojmy.“2 K dalším podobným službám se řadí Docstoc, edocr, WePapers a Issuu.

Hulu

2008

Hulu je distribuční platforma digitálního profesionálně vytvořeného obsahu třetích stran, jež vznikla jako společný podnik televizní stanice NBC, Fox a ABC v roce 2007. O rok později byla spuštěna její beta verze v USA. Sledování video obsahu online je regionálně omezeno, a to pouze na území USA a Japonska včetně jejich zámořských území.  Uživatelé mají možnost sledovat filmy, dokumenty a televizní seriály od více než 260 společností online a zdarma, existuje však také placená verze Hulu Plus od roku 2010. Bezplatná i placená verze obsahují reklamu, nicméně placená verze nabízí rozšířenou knihovnu obsahu. Název Hulu si jeho tvůrci vypůjčili z čínského slova „húlú,“ což může znamenat buď druh tykve lavicovitéo tvaru,1 jejíž vysušené zralé plody se používají jako nádoby a k výrobě nástrojů a ozdobných předmětů) nebo interaktivní záznam.

Prezi

2009

Program a intuitivní nástroj k tvorbě a sdílení flashových prezentací online Prezi nepracuje se „slidy“ známé z Powerpointu, nýbrž s „plátnem,“ na které se skládá veškerý obsah prezentace. Pomocí prezentačních autorských nástrojů, integrovaných prvků a principů myšlenkových map uživatelé mohou vytvořit multimediální, dynamickou, moderní a atraktivní prezentaci. Prezi nabízí základní verzi zdarma, ostatní jsou už zpoplatněné. Jeho tvůrci Peter Arvai, Peter Halacsy a Adam Somlai-Fischer ho spustili v dubnu v roce 2009.

Google Buzz

2010

Google představil na začátku roku 2010 „službu sociálního síťování,“ v podobě nové záložky Buzz1 ve webovém emailu Gmail. Základem služby bylo sdílení videa, fotografií, stavových zpráv a odkazů s přáteli2 na Gmailu. Bylo možné ji využívat jak veřejně, tak v rámci uzavřené komunity. Z řad uživatelů byla kritizována kvůli automatické aktivaci služby u všech uživatelů Gmailu a inteligentní automatice hledání nových komunitních přátel.3 Google ukončil její činnost na konci roku 2011.

Instagram

2010

Mobilní aplikace pro operační systémy iOS a Android umožňuje uživatelům pořizovat, upravovat pomocí řady digitálních filtrů a sdílet fotografie z mobilních telefonů na několika online sociálních sítích. Projekt spustili Kevin Systrom a Mike Krieger v říjnu 2010. V dubnu letošního roku ji odkoupil Facebook. Její název je odvozen od anglických slov „instant“ a „telegram.“ Charakteristickým rysem Instagramu je čtvercový tvar fotografií. V reakci na žádosti uživatelů přišel Instagram s webovou verzí a profilovými stránkami pro webové uživatele. Přes webové rozhraní mohou uživatelé jednoduše označovat jednotlivé obrázky „líbí se mi,“ přidávat komentáře, sdílet, stát se followerem. K službám, které přístup k prohlížení instagramových obrázků z webu umožňují, patří např. Webstagram, Pinstagram nebo PhotoFlow. Pokus Instragramu o změnu licenčních podmínek užití1 čelil velké kritice ze strany uživatelů.

Pinterest

2010

Vznik „online sociální nástěnky“ se datuje do roku 2009, kdy ji vytvořili Ben Silbermann, Paul Sciarra, a Evan Sharp. Zájem internetové veřejnosti však vzbudila až o dva roky později. Pinterest umožňuje vytvářet, spravovat a sdílet tematicky podobné koláže fotografií, obrázků a videa. Cílem projektu je propojit uživatele se vším, co jim připadá zajímavé. Je považována za nejrychleji rostoucí webovou službu dneška. Až do léta letošního roku bylo nutné žádat o přijetí. Její název je odvozen od anglických slov „pin“ a „interest.“ Uživatelé mají připichovat1 na svůj profil, tak jako na klasickou nástěnku, „vše zajímavé“ včetně odkazů2 na další vizuální obsah a sdílet ho s ostatními. Kvůli odkazům na další fotografie a obrázky na internetu se ozvaly kritické ohlasy, které zpochybňovaly správné nakládání s autorskými právy a ochranou duševního vlastnictví. Od října letošního roku mohou také firmy vytvářet firemní profily.

pheed

2012

Platformu sociálních médií ke sdílení digitálního obsahu založila skupina přátel sdružující se v komunitě technologie a zábavy. Jejím spoluzakladatelem je i internetový podnikatel O.D. Kobo. Uživatelé mohou zpeněžit svůj obsah, a to tak, že buď přístup k jejich kanálu nebo samotný živý přenos jsou zpoplatněné.