Vývoj sociálních médií - technologie

Mobilní technologie

Smartphone

2000

Chytrý telefon je „mobilní telefon, který využívá pokročilý operační systém a aplikační rozhraní, které umožní instalaci nebo úpravy programů.1 IBM Simon je považován za prapředka dnešních smartphonů, který se objevil v roce 1993. K jeho funkcím patřily kalendář, adresář, ovládání přes dotykovou obrazovku, světové hodiny, kalkulačka, poznámkový blog, e-mail, fax a hry. Samotné označení smartphone se objevilo při uvedení telefonu značky Sony Ericsson GS88. Prvním prodávaným smartphonem byl v roce 2000 Ericsson R380 Smartphone s operačním systém Symbian a Nokia 9210 communicator s barevnou obrazovkou. Po něm následovaly Nokia 9500 s fotoaparátem a Wi-Fi připojením a Nokia E90 s GPS. Až do roku 2011 se řadil Symbian k nejpoužívanějšímu operačnímu systému, pak ho předběhl Android, operační systém s otevřeným kódem. Apple přišel se svým mobilním operačním systém iOS v roce 2007, o tři roky později vydal i Microsoft svůj mobilní operační systém Windows Phone. Operační systémy umožňují vytváření vlastních aplikací, které určují možnosti chytrého telefonu.

Android

2007

Konsorcium Open Handset Alliance1 vytvořilo otevřenou mobilní platformu, postavenou na jádře systému Linux a operační systém Android uvedlo na trh ke konci roku 2007. Google koupil v roce 2005 Android Inc., společnost původně vyvíjející stejnojmenný systém. Ten následně v rámci Open Handset Alliance, jejímž je členem, uvolnil jako open-source.

iPhone

2007

Společnost Apple uvedla na trh chytrý telefon (smartphone) iPhone na konci června 2007, který usnadnil používání sociálních médií kdykoli a kdekoli. Jedná se o zařízení kombinující funkce klasického mobilního telefonu s digitálním fotoaparátem a multimediálním přehrávačem. K jeho ovládání slouží velký dotykový displej s virtuální klávesnicí. Přístroj běží na operačním systému iOS. V současné době je na trhu dostupná už jeho šestá generace, jež byla představena veřejnosti na podzim 2012.

Qik

2008

Qik je mobilní služba na pořízení a sdílení živého videa a aplikace na video hovory, která umožňuje uživatelům streamovat živé video z jejich mobilních telefonů na internet. Qik založili v roce 2007 Ramu Sunkara, Bhaskar Roy a Nikolay Abkairov. Na začátku roku 2011 došlo k fúzi se Skype.

Mobilní aplikace

2009

Mobilní aplikace se pomalu stávají součástí každodenního života jejich uživatelů. K jejich funkcím patří bohatší zkušenosti uživatelů, automatické příspěvky a aktualizace statusů, některé rysy Webu 2.0, vyhledávání podle skupin či zájmů, různá upozornění, geolokační služby, sdílení obsahu (obzvláště hudby a fotografií).

GroupMe

2010

GroupMe nabízí mobilní aplikaci běžící na několika platformách pro skupinové posílání SMS zpráv, konferenční hovory, sdílení polohy a fotografií. Vznikla v roce 2010 a jejími tvůrci jsou Jared Hecht a Steve Martocci. Uživatelé mohou vytvářet skupiny kontaktů, kterým jsou následně přidělena unikátní telefonní čísla. V případě poslání SMS je zpráva automaticky odeslána na všechny kontakty ve skupině. V případě vytočení daného čísla ve skupině se uskuteční konferenční hovor. I když je služba dostupná ve více než 500 zemích, ČR mezi nimi není. Vloni tuto službu koupil Skype.

Path.com

2010

Mobilní osobní síť nebo digitální deník Path je na světě více než 2 roky. Založili ji Dave Morin, bývalý senior platform manager z Facebooku, a Shawin Fanning, spoluzakladatel Napsteru. Path je primárně určen pro užší okruh přátel, známých a rodinných příslušníků. V Path je možné mít maximálně 150 přátel. Nabízí aplikaci pro mobilní telefony (iPhone a Android), je založený na geolokaci, vyžaduje reciproční model přátelství, umožňuje sdílet statusy, komentáře, hudbu, fotografie, aktuální polohu.

Internetové technologie

WWW

1989

Sir Tim Berners-Lee vytvořil web, což je soustava propojených hypertextových dokumentů.

Google

1997

Larry Page a Sergey Brin  spustili svůj internetový vyhledávač, jeden z nejúspěšnějších a nejvyužívanějších internetových vyhledavačů. Vyhledavač Google přišel s několika novinkami: umožnil řadit výsledky podle PageRanku, vyhledávat fráze, ukládat plný text indexovaných stránek. 

RSS

1999

Technologie RSS je nástrojem k syndikaci obsahu. Jedná se o skupinu formátů založených na XML k odběru novinek na internetových stránkách prostřednictvím RSS kanálu (RSS feed). K využití RSS zdrojů jsou dostupné RSS čtečky, které jsou software určený k práci s RSS kanálem, v různých podobách (samostatného specializovaného programu, plug-inu do jiného programu, vestavěné funkce v jiném programu či webové aplikace např. Google Reader). RSS umožnil uživatelům číst si zdroje na jednom místě, bez toho aniž by museli přejít na původní zdrojový web. První verzi RSS 0.90, tehdy známa jako RDF Site Summary, vyvinuli Dan Libby a Ramanathan V. Guha ze společnosti Netscape v roce 1999, ta se však dnes už nepoužívá. V roce 2000 vyšla verze RSS 0.92 od společnosti UserLand. Dnes najdeme RSS kanály zapsané v RSS verzi 0.91 nebo 2.0. RSS verze 0.91 je velmi jednoduchá, obsahuje pouze název příspěvku, URL a krátký popis. Naproti tomu RSS verze 2.0 nabízí možnost zaslání dalších informací jako je autor příspěvku a především datum jeho vydání

Third Voice

1999

Third Voice byl zásuvný modul (plug-in) pro Windows prohlížeče, který umožňoval uživatelům připojit k vybrané webové stránce komentáře. Tyto komentáře mohli vidět i ostatní uživatelé.

My Opera

2001

Multiplatformní webový prohlížeč Opera spustil v roce 2001 komunitní portál My Opera pro své uživatele, kde naleznou diskuzní fórum, uživatelské blogy a několik zdarma dostupných doplňků pro prohlížeč Operu.

Web 2.0

2004

Nový web označený jako vysoce interaktivní a orientovaný na uživatele se stal populární kolem roku 2004.

Bing

2009

Bing je internetový vyhledávač společnosti Microsoft spuštěný v polovině roku 2009. Jeho předchůdcem byly vyhledavače od Microsoftu MSN Search, Windows Live Search a Live Search.