Vývoj sociálních médií - blogování

Blogování a redakční systémy

Blogy

1997

Začalo blogování - webové stránky obsahují příspěvky uživatele, které jsou zobrazeny v opačném chronologickém pořadí.

Xanga

1998

Xanga je platformou orientovanou na blogování. Nalezneme na ní blogy, fotoblogy, profily sociálních sítí. Původně se zde sdílely hudební a knižní recenze.

Blogger

1999

Evan Williams a Meg Hourihan ze společnosti Pyra Labs spustili blogovací systém Blogger.com, který se stal oblíbenou platformou pro publikování příspěvků na blogu. V roce 2003 ji koupil Google.

LiveJournal

1999

Brad Fitzpatrick začal psát svůj blog LiveJournal, na kterém informoval své přátelé o jeho aktivitách. Jedná se o blogovací systém, který umožňuje vytvářet a spravovat vlastní blog a zároveň obrovskou komunitu uživatelů.

Drupal

2001

Autorem open sourcového redakčního systému je Dries Buytaert, který chtěl sdílet informace s ostatními studenty. Název Drupal pochází z anglické výslovnosti holandského slova Druppel, což znamená kapka. Avšak první internetové stránky poháněné on-line verzí Drupalu nesly název Drop.org, protože se jejich autor přepsal a místo zamýšleného názvu Dorpje zaregistroval Drop. Volně dostupný software díky svému modulárnímu systému umožňuje vytvářet články, webové stránky, ankety, diskuzní fóra, komentáře, blogy, fotogalerie, elektronické obchody atd.

Technorati

2002

Internetový vyhledávač blogů, (agregátor a vyhledávač blogů) Technorati spustil Dave Sifry v roce 2002. Jeho název vznikl spojením anglických slov technology a literati, což evokuje technologickou inteligenci či intelektualismus. Vyhledávač má aktivní komunitu vývojářů softwaru. Co taková služba nabízí? Např. sleduje aktuální příspěvky a odkazy na jiné blogy, vyhodnocuje vliv jednotlivých autorů a kategorizuje nalezené příspěvky.

Fotolog

2002

Blog speciálně zaměřený na publikování a sdílení fotografií s vlastnostmi online sociální sítě, založili v roce 2002 Scott Heiferman a Adam Seifer původně jako malý komunitní projekt s 200 přáteli.

WordPress

2003

Zdarma dostupný open source redakční systém, vytvořený v PHP a využívající databázi MySQL, vytvořili v květnu 2003 Matt Mullenweg a Mike Little. Jednotlivá vydání systému nesou pojmenování známých jazzových hudebníků. Jedná se o obrovský ekosystém tvůrců, šablon a témat vzhledu a pluginů, pomocí kterého široká komunita vývojářů nabízí uživatelům kvalitní platformu pro tvorbu a správu jejich webových stránek.

Joomla!

2005

Joomla! 1.0.0, první verze bezplatného open source redakční systému,byla vydána v roce 2005. Umožňuje publikování informací na internetu a intranetu. „Joomla! podporuje caching, indexaci stránek, RSS, tisknutelné verze stránek, zobrazování novinek, blogy, diskusní fóra, hlasování, kalendář, vyhledávání v rámci webserveru, lokalizace, vícejazyčné verze a mnoho dalších vlastností.“1 Název „joomla“ vznikl z anglického fonetického přepisu svahilského slova „jumla,“ které znamená „všichni dohromady“ nebo „v celku.“  

Mashable

2005

Mashable je předním blogem zaměřený na Web 2.0 a sociální média, který založil Skot Pete Cashmore.

Blogster

2005

Blogster je online blogovací komunita uživatelů s podobnými zájmy a aktivitami. Jedinečnou charakteristikou této služby je, že se jedná o online sociální síť a zároveň blog, uživatelé vytvářejí jak své profily tak blogy.

Posterous

2008

Mobilní blogovací platforma Posterous odstartovala v roce 2008, jež je dílem Sachina Agarwala, Garyho Tana a Bretta Gibsona. Umožňuje publikovat text, fotografie, video a dokumenty na jednom místě. K jejím výhodám patří jednoduchá publikace - stačí totiž napsat e-mail, ze kterého se vytvoří článek a z příloh vznikne fotogalerie, a snadná komunikace s ostatními weby. Její původní název „Posterous“ vznikl z anglického slova "poster" a znamená "plakát“ nebo „nástěnka." V loňském roce služba se přejmenovala na „Posterous Spaces.“ Novému Posterous jde o to, „aby jeho uživatelé mohli jednoduše a efektivně sdílet příspěvky, a to bez obavy o jejich soukromí.“1 Letos v březnu ji koupil Twitter.