Abakus je drevna računaljka podrijetlom iz Azije koju su koristili mnogi stari narodi: Sumerani, Egipćani, Grci i Perzijanci. Postoji više verzija abakusa, a najpoznatiji je japanski – soboran.
Logaritamske tablice
1614
Tablice s pomoću kojih se mogu odrediti približne vrijednosti logaritama brojeva. Služile su za olakšavanje i ubrzavanje računanja. Prve logaritamske tablice izradio je John Napier (1614), a sadržavale su prirodne logaritme iako Eulerov broj još nije bio otkriven. Henry Briggs objavio je (1617) tablice koje su sadržavale dekadske logaritme brojeva od 1 do 1000 (logaritam jedinice bio je nula). Johannes Kepler objavio je (1624) svoju verziju logaritamskih tablica, a upotreba logaritama omogućila mu je da relativno brzo završi višegodišnji rad na sastavljanju Rudolfinskih tablica. Logaritamske su tablice tijekom vremena postajale sve veće i točnije i objavljivale su se dok ih kalkulatori i računala nisu istisnuli iz uporabe.
Pascalina
1642
Pascalina je mehanički stroj koji je mogao zbarajati i oduzimati velike brojeve. Konstruirao ga je Blaise Pascal. Pascalina je mogla raditi s brojevima do 9 999 999. Gottfreid Wilhelm Leibniz 1672. godine izradio je stroj sličan Pascalini koji je mogao zbrajati, oduzimati, množiti i dijeliti, ali ni taj stroj nije bio pouzdan ni upotrebljiv u praksi.
Diferencijalni stroj
1822
Charles Babbage izrađuje nacrt stroja namijenjenog računanju logaritma u logaritamskim tablicama pri čemu su izlaz predstavljale metalne pločice, a rezultati su se mogli tiskati na papir. To je bio vrlo složen i skup projekt te stroj nikad nije bio dovršen.
Analitički stroj za računanje
1833
Babbage je dobio ideju za izradu stroja kojim je želio ukloniti nedostatke dotadašnjih mehaničkih kalkulatora; tako nastaje analitički stroj za računanje koji je trebao rješavati različite zadatke. Po svojoj građi, stroj je imao sve elemente suvremenih računala: ulazni uređaji, memorija, centralna jedinica, program na bušenim karticama i izlazni uređaj; njegova ideja predstavlja model računala kakvo upotrebljavamo i danas.
Sortirni stroj
1890
Herman Hollerith izumio je stroj za svrstavanje bušenih kartica s podacima iz popisa stanovništva.
Z3
1942
Prvi programirani kalkulator koji radi na principu binarne algebre. Izradio ga je Konrad Zeuse.