Vlakem za Pivem II

Místa

Přesun

12/22/2012 9:39 - 12/22/2012 11:15

Cesta vlakem z Brna do Třebíče

Třebíč

12/22/2012 11:15 - 12/22/2012 13:25

Třebíčská židovská čtvrť, jinak též zvaná prostě Židy, v Třebíči-Zámostí je památka zapsaná v seznamu světového dědictví UNESCO, jedna z nejzachovalejších židovských čtvrtí v Evropě.
Třebíčská židovská čtvrť je jedinou židovskou památkou mimo území Izraele, která je zapsána na seznamu UNESCO. Tato čtvrť je cenná ve svém celku, zejména původním historickým půdorysem. Ghetto se vyvíjelo již od 12. století, zachováno bylo 123 domů stavěných v různých stavebních slozích, dvě synagogy a židovský hřbitov.

Přesun

12/22/2012 13:25 - 12/22/2012 14:23

Cesta vlakem z Třebíče do Jihlavy

Jihlava

12/22/2012 14:23 - 12/22/2012 16:10

Bohatou historii zde demonstrují četné zachovalé domy všech historických slohů, majestátní morový sloup i více jak 3 km dlouhé opevnění ze 14. století. Zoologická zahrada byla založena v roce 1957 a stala se jednou z prvních ZOO bez mříží v ČR. V pavilonu kočkovitých šelem jistě oceníte pohled na zvířata z bezprostřední blízkosti a bez rušivých mříží. Místní raritou je africká vesnice Matongo, komplex deseti chýší a několika menších přístřešků.
„Katakomby" - jihlavské podzemí
Vstup do podzemí je pár metrů od Masarykova náměstí u kostela sv. Ignáce z Loyoly. Rozsah podzemního labyrintu přímo pod městskou zástavbou je po Znojmu druhým největším na území naší republiky.Chodby jsou raženy ve skále v několika podlažích pod sebou, téměř pod všemi objekty historického jádra. Labyrint chodeb byl budován desítky, možná i stovky let zkušenými jihlavskými horníky, kteří rozšiřovali kupcům a řemeslníkům stávající sklepy pro uskladnění zboží a výrobků. V r. 1978 byla asi 11 m pod zemí objevena tzv. svítící chodba, která je největší raritou, ale zároveň i záhadou jihlavského podzemí.

Bus

12/22/2012 16:10 - 12/22/2012 16:45

Cesta autobusem z Jihlavy do Humpolce

Humpolec

12/22/2012 16:45 - 12/22/2012 19:10

V Humpolci se narodil antropolog Aleš Hrdlička a undergroundový spisovatel a antikomunista Ivan Martin Jirous. Své mládí tu prožil spisovatel a překladatel Jan Zábrana. V nedaleké obci Kaliště se narodil skladatel Gustav Mahler.

Přesun

12/22/2012 19:10 - 12/22/2012 21:42

Cesta vlakem z Humpolce do Brna

Brno

12/22/2012 21:42 - 12/22/2012 23:59

Piva

Hmmm, pivo – příčina a řešení všech životních problémů.

Líšeň

12/22/2012 9:39 - 12/22/2012 11:15

Michalův výběr z jeho oblíbené hospůdky, kde si jej všichni dobře pamatují.

Podklášterní

12/22/2012 11:15 - 12/22/2012 13:25

Dalešice 13°

12/22/2012 11:15 - 12/22/2012 13:25

Hodnocení Dalešice 13
Barva
Černá s červenými odlesky, zakalená.

Pěna
Hustá, krémová a stabilní. Pivo pěkně kroužkuje.

Vůně
Vůně nakysle karamelová a lehce kávová, koncem maličko chmele.

Chuť, říz
Chuť je středně až méně plná, ze začátku více vystupuje slad, závěr je kávově karamelový, lehce sladší s chmelovou tečkou. Říz střední až slabý.

Další komentář
Pitelnost výtečná. Tohle pivo není tak suché, jak by se dalo očekávat od černého ležáku z menšího pivovaru. S karamelovým sladem to však sládek nepřehnal a ač zde sice nenajdeme pěkně suchý konec, věřím, že bude toto černé pivo možná bližší běžné populaci zvyklé pivo oslazené pivním kulérem.

6 bodů z 10

Dalešice 11°

12/22/2012 11:15 - 12/22/2012 13:25

Hodnocení Dalešice 11
Barva - Zlatá, lehce zakalená.
Pěna - Hustá, stabilní. Pivo pěkně kroužkuje.
Vůně - Sladová a chmelová
Chuť - Středně plná, sladová s výraznou hořkostí prostupující celým douškem od začátku až do konce. Rozhodně jedna z „chlapáčtěji“ chmelených jedenáctek na českém trhu. Doznívání je příjemně hořké, mírně nakyslé. V chuti po kovu ani stopy. Říz střední.
Pitelnost střední až vysoká. Pivo je velmi svěží a dobře se konzumuje.

6 bodů z 10

Ignác 12°

12/22/2012 14:23 - 12/22/2012 16:10

Barva
Zlatá, lehce kalná

Pěna
Jemná a sametově krémová

Vůně
Převážně chmelová s lehkým sladovým podbarvením

Chuť, říz
Vyvážená chmelová chuť s vysokou hořkostí, středním řízem, sladovým a chmelovým koncem. Středně plné tělo.

Další komentář
No zkrátka klasický český ležák, jak má být. Velice pitelný, vyvážený.

8 bodů z 10

Ježek 11°

12/22/2012 14:23 - 12/22/2012 16:10

Barva
Zlatá, čirá.

Pěna
Hustá, stabilní, nádherně ve sklenici drží a kroužkuje. Opravdu pěkné na lahvové pivo.

Vůně
Chmelová, sladová a mírně kvasnicová.

Chuť, říz
Chuť je středně plná, maličko sladová – všechno po odeznění prvních dojmů má už ale na starosti dirigent Chmel, který zde předvádí opravdu hezké, vyvážené a dlouho doznívající představení. Konec je mírně nakyslý. Říz střední až silný.

7 bodů z 10

Bernard světlý

12/22/2012 16:45 - 12/22/2012 19:10

Barva
zlatá, pivo čiré

Pěna
bílá s velkými bublinami, brzy se ztratila

Vůně
chmelová s trochou sladu

Chuť, říz
Nástup chutí chmelový, chmelovost je sice vyšší, ale poněkud plochá. Po chvíli následuje krátká sladovost piva a vše uzavírá opět hořkost, tentokrát nižší intenzity, která mírně ulpívá, není to však nijak zásadní ani rušivé. Sladové tělo piva poměrně plné, říz střední až mírně vyšší. Pitelnost velmi dobrá. Pivo je nepasterováno, ve složení nalezneme chmelový extrakt.

Další komentář
Poměrně slušně uvařená „desítka“, u které se dá posedět po celý večer.

6 bodů z 10

Pegas

12/22/2012 21:42 - 12/22/2012 23:59

Richard 11°

12/22/2012 21:42 - 12/22/2012 23:59

Barva
Světle zlatá, kalná.

Pěna
Poměrně hustá, krémová. Ve sklenici pěkně kroužkuje.

Vůně
Vůně je sladová, lehce do citrusu leč nijak výrazně. Mimo sladu je možné ucítit i pěknou porci kvasnic.

Chuť, říz
Chuť je taktéž sladová, s výrazným řízem a lehčím tělem. Tělo není výrazně ovocné jako tomu bývá u svrchně kvašených pšeničných piv, je však dost rozdílné od richardovské ječné dvanáctky, chuťový vliv pšeničného sladu je tedy evidentní. Chmelová hořkost je méně výrazná, říz je střední až silný. Není to klasická pšenice, na jakou jste zvyklí například od našich pivovarnických přátel z Bavorska, je to však zajímavý, netradiční počin. Zdejší jedenáctku si představte spíše jako takový zvláštně chutnající ležák — tato chuť rozhodně není pro každého. Osobně si myslím, že většině konzumentů sedne spíše klasický ležák z produkce žebětínského minipivovaru.

Další komentář
Pitelnost této pšenice je výtečná, pivo je velmi svěží a lehké (někomu by se možná zdálo až příliš lehké na 11 % EPM). Na letní posezení na zahrádce však ideální.

6 bodů z 10

Starobrno Medium

12/22/2012 21:42 - 12/22/2012 23:59

Barva
Barva zlatá, čirá.

Pěna
Krémová, hustá a docela pěkně drží.

Vůně
Vůně je nevýrazná, lehce sladová, ke konci lze objevit mírnou kvasničnost.

Chuť, říz
Pivo má slabší sladové tělo se středním řízem, pivo je poněkud nudné a vodové. Konec je oxidační s ulpívající hořkostí a kovovou pachutí.

Další komentář
Nezdá se, že bychom poznali rozdíl mezi nepasterizovaným a pasterizovaným vzorkem z dřívějška. V tomto případě platí, že nepasterizované nemusí nutně znamenat lepší.

Pitelnost je dosti nízká, sice jsme si na žízeň koupili hned dva kelímky, měli jsme však co dělat, abychom dopili už ten první. Rozhodně však nepasterizovanou verzi Média ochutnáme znovu v mimofestivalových podmínkách, kde bude senzorické hodnocení přesnější.

4,5 bodů z 10