Монгольська навала на Русь. Підпорядкування руських князів Монгольській імперії (Золотій Орді)

Events

Утворення Монгольської держави. Чингісхан

1206

На кінець XII – початок XIII ст. у Центральній Азії утворилася могутня військово-феодальна Монгольська держава. У 1206 р. її очолив Темучин, проголошений Чингісханом. Одразу ж почалися завойовницькі війни проти сусідів, а потім татаро-монголи поступово просуваються до кордонів Київської Русі.

Завоювання Чингісханом Середньої Азії

1221

Чингісхан розпочав здійснювати завойовницьку політику, внаслідок якої 1221 р. було підкорено Середню Азію та Хорезм.

Битва на річці Калці

1223

В 1223 р. на р. Калка 25-тисячне татаро-монгольське військо завдало нищівної поразки дружинам південноруських князів, які навіть перед обличчям грізної небезпеки не змогли переступити через розбрат і виступити спільно.

Похід Батия на Північно-Східну Русь

1237 - 1238

Протягом 1237–1238 рр. було розгромлено війська рязанського та владимиро-суздальського князів.
Монголи здобули штурмом і спалили Рязань, Владимир, Москву, Твер та інші міста. Північно-Східну Русь було спустошено.

Похід на Русь Батия

1237

Наступний похід проти Русі татаро-монголи почали у 1237 р. під орудою онука Чингісхана – Батия.

Похід монголів на південно-західні руські землі

1239

Після успішного походу на північно-східні руські землі року 1238 виснажені монгольські полчища відійшли в половецькі степи, щоб поновити сили й відпочити. Навесні 1239 р. вони рушили на південний захід. Першим на шляху просування Батиєвої орди стояв Переяслав. Монголи захопили місто, зруйнували і спалили його. Того ж року сумна доля спіткала й Чернігів. Наприкінці 1239 року монгольська кіннота вдерлася у Крим, переслідуючи переможених нею половців. Завойовники захопили майже весь півострів.

Облога Києва

1240

На початку 1240 року інша частина монгольського війська наблизилася до Києва. На Київ тоді поширив свою владу Данило Галицький. Тож обороною міста від монгольської навали випало опікуватися тисяцькому князя Данила – воєводі Дмитрові. Основний удар Батий спрямував із півдня в районі Лядських воріт. Наступного дня Києв було взято. Останнім прихистком Киян стала Десятинна церква.

Похід монгольських орд на Галичину та Волинь

1240 - 1242

Із Києва основні сили Батия рушили на Володимир і Галич, тоді як інші монгольські загони залишилися плюндрувати Київщину. З вогнем і мечем монголи пройшли по Київській, Волинській і Галицькій землях. Тривалою й жорстокою була битва за Володимир. Ворог із великими труднощами здобув місто. Під Галич монгольські орди підійшли з’єднаними силами і після триденної облоги взяли його штурмом. Року 1241 монголи вийшли на західні рубежі Русі.